Různí, za ekology se vydávající, jedinci (i sdružení) neustále masírují veřejnost řečmi o tom, jak údajně různé organizace od zemědělských družstev po zoologické zahrady týrají zvířata. Nelze vyloučit, že v ojedinělých případech se tak po hříchu skutečně děje, ale myslím, že se nejedná o globální problém. Mnozí lidé naopak zasvětí celý svůj život péči o němé tvory a jejich práce přináší mnoho plodů. Dovolil bych si to demonstrovat na ukázkovém případu jednoho "týraného" zvířete.
Zhruba před čtrnácti dny proběhla médii zpráva, že v pražské ZOO musel být utracen samec Ussurijského tygra "Asík". Zpráva to je jistě smutná, ale když uvážíme, že Asíkovi bylo přes devatenáct let, přičemž ve volné přírodě se tyto šelmy dožívají zhruba deseti let a v zajetí běžně jen o tři roky více, není moc nad čím plakat. Spíše obdivovat, jaký tuhý kořínek tato "micka" měla. Nebo ono možná ani nešlo tak o tuhý kořínek, Asík se totiž celý život probojovával zdravotními problémy, jako o příkladnou péči ošetřovatelů. Klobouk dolů a slova opovržení nad lidmi, kteří si dovolí tvrdit, že v zoologických zahradách týrají zvířata...
Několik málo týdnů předtím, než Asík definitivně usnul, měl jsem to štěstí, že mi několikrát velmi pěkně zpózoval před objektivem. Potěšte tedy své oko pohledem na tuto krásnou šelmu a přejme Asíkovi klidný pobyt v tygřím nebi. (Mimochodem - Ussurisjký tygr je největší kočkovitá šelma. S ocasem dorůstá až 3.5 metru délky a váhy až 300 kg. Žel Bohu jde také o šelmu z nejohroženějších.)