DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


p o s t ř e h y




celkem: 68 příspěvků
naposledy: 26. března 2014


Tvykání

    Čeština je jazyk velmi krásný, ale minimálně stejným způsobem záludný. Kromě vychytávek v podobě diakritických znamének nás trápí ještě pravopisnými pravidly ohledně psaní měkkého "i" a tvrdého "y", rozdíly mezi psaním "s" a "z" a mnohými dalšími poťouchlostmi. Další takovou libůstkou je rozdělování oslovování osob, tedy známé tykání ("Hej, ty strašáku tam v tom zelí!") a vykání ("Pane strašák, byl byste tak laskav..."). Zejména dospívající lidé, kteří se pohybují na pomezí světa "tykavého" světa dětí a "vykavého" světa dospělých s tím mají nemalé problémy - někoho urazí tykání ("Krávy jsem s tebou nepásl."), někoho zase vykání ("Snad nejsem taková vykopávka, abys mi říkal pane."). Ale on i příchod do nového kolektivu (zaměstnání, sport) bývá v tomto směru často obtížný - i pro dospělé. Člověk pak může tiše závidět dětem jejich "ty vole, seš úplně blbej", které - ač by se to často velmi hodilo - na poradě podniku použít nemůže. Nebo angličanům jejich univerzální "you". Na druhou stranu, díky Bohu, že už nemusíme onikat ("Jak se dnes mají, paní hraběnko?") a používat další podobná zvěrstva.
    Tento problém se v praxi často řeší něčím, co já jsem si osobně nazval "tvykání". Tedy kombinace tykání a vykání, podle toho, co člověku zrovna přijde vhodnější. Zatímco v mluveném projevu paradox této situace rychle zanikne, krásně se naopak projevuje v textu psaném. Zejména pak na internetu a/nebo v reklamách, kde jsou pravidla tykání a vykání snad ještě nejasnější než v běžném životě. Snadno pak můžete například ve své e-mailové schránce najít něco podobného, co dorazilo dnes mě. Na konci velmi oficiálně psaného dopisu o novinkách společnosti TNTrade, bylo toto:

Máme pro Vás neustále více jak 1 milión produktů skladem !!!
Klikni na http://www.tntrade.cz a objednej co potřebuješ !!!

Jako u všeho, i zde by možná bylo vhodné, aby si lidé po sobě četli, co píší. Překlepy se dají omluvit (ostatně nepochybuji o tom, že tyto stránky jsou jich plné), ale takovéto nesmysly už stěží. Nebo by možná stačilo ujasnit si používání zdvořilostních forem. Pokud by si totiž dotyčný autor odpustil u "Vás" velké "V", značící nepochybně, že jde o zdvořilostní vykání, dalo by se "vás" vyložit jako množné číslo, problémem s tykáním a vykáním nepostihnuté.

Přidáno 10.7.2006


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007