DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


p o s t ř e h y




celkem: 68 příspěvků
naposledy: 26. března 2014


Střípky ze Slovenska - Turistické cesty

    Zatímco v minulých článcích jsem víceméňe chválil, nyní to bude právě naopak. Přestože Vysoké Tatry můžeme bez nadsázky považovat za nejoblíbenější turistickou lokalitu Slovenska, setkáme se zde s neblahým jevem. Turistické cesty jsou VELMI ŠPATNĚ značené. A to nejen ty ne zrovna populární, ale i samotná Tatranská magistrála (nejvýznamnější trasa vůbec). Na mnoha místech jsou značky, pokud tam tedy vůbec jsou, špatně čitelné či umístěné, narazíte i na neznačená rozcestí. Mnohdy bývají mezi jednotlivými značkami i několikaset metrové rozestupy, což vadí zvláště za snížené viditelnosti, která je na denním pořádku. Dokonce se mi stalo, že jsem potkal značku zrušené trasy, která dokáže pořádně zmást a úplně svést z cesty.
    I když bedlivě pročtete všechna varování, co na území TANAPu (Tatranský národní park) nedělat a na co si dát pozor, některé důležité věci se nedozvíte. Takže zatímco jste upozorněni na samozřejmé věci typu nelézt na vrcholové cesty v období sněhové pokrývky, co dělat při možném setkání s medvědem už nikde nic psáno není. Informační tabule pouze suše konstatují cosi v duchu: "Když budete dodržovat pravidla, stát se to nemůže." Ale znají ta pravidla i medvědi? :) Avšak za daleko zásadnější problém považuji chybějící byť i náznak informace o tom, že v době deště se většina horských potůčků mění v solidní řeky. To je zde bohužel velký problém, protože většina přechodů přes ně je řešena formou brodu. A tak se mi během dvou dní stalo, že jsem potkal asi 10 míst, která byla kompletně pod vodou. Z toho dvě byla absolutně neprůchodná (viz fotky, šipkami je naznačena turistická cesta).
    Za poměrně nešťastné považuji také uvádění údajů o vzdálenostech v minutách resp. hodinách. Tento styl absolutně nevypovídá o tom, jak daleko skutečně dané místo je. Krom toho jsou údaje značně podivné, neboť někdy člověk urazí klidným krokem onu vzdálenost za 3/4 uváděné doby, jindy naopak s vyplazeným jazykem dojde o čtvrt hodiny později. Jediným světlým okamžikem tamějšího značení zůstává pak uvádění nadmořské výšky na každé turistické směrovce i naučné tabuli.
    Pokud tedy nechcete v Tatrách bloudit doporučuji zakoupit turistickou mapu ze slovenského nakladatelství VKÚ Harmanec (k dostání i u nás za cca 100 Kč). Ta je pěkně zpracovaná, přesná a má taktéž hezkou textovou přílohu a měřítko vzdáleností. Kromě mapy je pak třeba připravit i pevné nervy. Zvláště za nepěkného počasí není turistika v Tatrách zrovna oddechovou záležitostí.

zatopená turistická cesta

To není Niagára, to je cesta :).

Jak přitéká zeshora ta voda, tak tam vede cesta.

typické počasí

Přidáno 19.8.2004


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007