DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


p o s t ř e h y
celkem: 68 příspěvků
naposledy: 26. března 2014


Střípky ze Slovenska - Jak se tam i zpět dostat?

    Minulých čtrnáct dní jsem strávil na dovolené ve Vysokých Tatrách. Ze své "zahraniční" cesty mám samozřejmě mnoho zážitků. O některé z nich se s vámi podělím slovem i obrazem.
    První téma je, jak se na Slovensko dopravit. Vlastníte-li auto, není asi moc co řešit - i když problémy samozřejmě jsou (dostatečný počet lidí na zaplacení (nejen) benzínu, strach z krádeže vozidla, astronomické ceny za parkovné...) Pokud vlastní vůz nemáte či nechcete ho použít, je asi nejlepší alternativou vlak. Autobusy sice do místa jezdí také, ale sedět mnoho hodin (zvláště v létě) v tomto skleníku na kolečkách, je pohodné asi jako fakírovo lože.
    Kupodivu všechny nešvary vlakové dopravy, jež jsem očekával, nenastaly. Souprava nebyla zdemolovaná/počmáraná atp., byla obstojně čistá (dokonce i WC!) a celých 12 hodin jsme nenabrali zpozdění větší než deset minut (do místa jsme dojeli včas). Zpáteční jízdenka z Děčína hl.n. do stanice Poprad-Tatry vyšla na cca 1300 Kč (pro jednu osobu; s Junior pasem, který lze za 100 Kč zakoupit jen na léto; včetně příplatků za lehátko tam i zpět), což je cena více než obstojná. Výhodou je, že většina vlaků jezdí na Slovensko přes noc, čímž jednak cesta rychle uteče a zároveň neztratíte žádný den své dovolené. Je však vhodné si zakoupit jízdenky předem (na každém větším nádraží) včetně rezervace lehátek (příplatek na lehátko je cca 140 Kč za osobu na jednu cestu). Pokud nevíte jaký spoj zvolit, je dobré si zajít do nějakého z ČD-center, kde vám (opravdu) ochotně poradí a pomůžou s výběrem. Z vlastní zkušenosti můžu ale doporučit rychlík 420 (resp. 421) Excelsior, který každý den v roce jezdí na trati Cheb - Košice (přes Karlovy Vary, Děčín, Prahu, Kolín, Olomouc, Ostravu, Čadcu, Žilinu, Poprad) a zpět. Vzhledem k tomu, že celkově projíždí téměř 1000 km lze takto cestu podniknout bez větších přestupů.
    Nechci aby tento článek vyzněl jako reklama na České dráhy. Prostě jen naznačuji, že cestování vlakem je velmi zajímavou, levnou a pohodlnou alternativou. Mnoho lidí kolejovou dopravu zatracuje, avšak po projetí více než 1500 km jsem nezískal ani jedinou negativní zkušenost. Což se mi třeba za volantem auta nestane, ani když jedu pouze k babičce, která bydlí pět kilometrů daleko :(.

rychlík 420 Excelsior na nádraží Poprad-Tatry

západ slunce na nádraží v Žilině

Přidáno 8.8.2004


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007