Tak jsem se nyní konečně dostal k sepisování zbytku prázdninových zážitků. Nejprve ovšem musím dokončit započatý miniseriál o Itálii. Ne, nebojte se žádných románů, jenom pár více či méně užitečných informací a postřehů.
Okolí města Paestum, či chcete-li italská provincie Kampánie, je hodně svérázné místo. Má dlouhou historickou tradici, ostatně přímo v Paestu stojí tři velké - na Evropské pevnině nejstaší - antické chrámy. Koho zajímá historie nechť si o Paestu zjistí určitě více, město toho zažilo opravdu hodně. Krom historických památek sem láká obrovské množství turistů také úžasně čisté moře a rozsáhlé písčité pláže (o slunném jihoitalském počasí ani nemluvě). Je pravda, že jsem tam nebyl přímo v sezóně, ale rozhodně problém s přecpanými plážemi jsem nezanamenal, spíše naopak. A to i přes to, že v létě vzrůstá počet lidí pohybující se v této lokalitě až sto násobně(!). Jinak poměr placených ku neplaceným plážím je zhruba vyrovnaný, takže se opálíte a vykoupete i bez peněz.
Mimo to jedině v této oblasti se dělá pravá Mozzarela (tzv. Mozzarela di Bufala Campana; vyrábí se totiž z býčího, nikoliv kravského mléka), takže se sem stahují i tisíce gurmánů z celého světa. Pokud tedy budete mít cestu kolem, určitě doporučuji nějakou býčí farmu navštívit a Mozzarelu ochutnat - tohle prostě u nás nekoupíte. (Pravá Mozzarela se nijak nekonzervuje a je potřeba ji zkonzumovat asi do 5ti dní.) Navíc i jiné výrobky z býčího mléka (jogurty, zmrzliny...) jsou vynikající, ovšem pozor - do dietnosti mají hooodně daleko.
Abych však Kampánii jenom nechválil - tato oblast má naprosto tragické odpadové hospodářství. První den nás hromady odpadků a přeplněné popelnice ještě překvapili, posléze jsme si však začali zvykat, prostě to tak nějak patří ke koloritu krajiny. I když v letním slunci nejde právě o nějak skvělou věc...
Pro neznalé geografických poměrů by se ještě asi slušelo doplnit, že tento koutek naší planety leží již v subtropickém pásu, takže pro nás je atrakcí už sám o sobě. Krom všudypřítomných palem a teplomilných borovic zde potkáte i volně rostoucí citrusové stromy. A takový citrón velikosti ragbyového míče dokáže opravdu překvapit - o pomeranči utrženém ze stromu u cesty, který je nejsladší, co kdy člověk jedl, ani nemluvě. Prostě celá flóra i fauna je jiná, takže je na co se dívat.
Z výše uvedeného jste určitě mimo jiné pochopili, že v případě Kampánie se jedná o oblast převážně turistickou a zemědělskou. To má hned několik výhod. Jednak je zde naprosto skvělá úroveň služeb - i v malých městečcích narazíte na obchůdky, restaurace a živnosti na každém rohu. Pouze pozor na italskou pauzu na oběd - mezi 12 - 16 prostě máte smůlu. Ale za to bývá otevřeno minimálně do 20ti, mnohdy i déle. Kupodivu však zde není přílišná snaha turisty oškubat (i když nevím jak v největší sezóně), takže ceny se - i přes to, že jsou v Eurech - pohybují na úrovni našich obchodů (cca +/- 20%). Takže řízky a chleby nechte doma ;-)
Druhá hlavní výhoda spočívá v tom, že lidé jsou zde na turisty zvyklí, takže anglicko-německo-česko-ručně-nožní mluva je nezarazí. Sice vám budou odpovídat italsky, ale v pohodě se dorozumíte. Mimo to jsou italové lidé přátelští a usměvaví a zvlášť na "domácí", za které považují lidi z EU. (btw: Občanka Evropské unie se zde velmi hodí, krom toho, že do Itálie nemusíte táhnout pas, tak dokáže ušetřit třeba i peníze. Vstupné je pro mladé (<26) občany EU poloviční.) Krom toho sláva českého hokeje pronikla i do této nehokejové země, takže na "Czech", "Hasek" a "Ruzicka" místní obyvatelé slyší...