DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


p o s t ř e h ycelkem: 68 příspěvků
naposledy: 26. března 2014


Silniční doprava

    V současné době se hodně diskutuje nad otázkou elektronického mýtného na našich dálnicích. Zajímavé však je, že se horečně debatuje nad nějakými těmi, v celostátním měřítku nepodstatnými, miliony, které se v rozpočtu tohoto projektu přelévají sem a tam. Přitom ale nikdo neřeší otázku, zda je vůbec elektronické mýtné dobrá cesta k řešení problémů na našich silnicích.
    Kdo alespoň trochu jezdí po našich silnicích, určitě mi dá za pravdu, že množství těžké nákladní dopravy je neúnosné. Kamiony nejen že výrazně zhoršují životní prostředí kolem silnic a zpomalují (zvláště v zimě) provoz, ale zejména výrazně snižují bezpečnost komunikací. A to ani nemyslím některé piráty silnic za volanty těžkých vozidel, jako spíše různé nepřímé vlivy - pomalá nákladní auta nepřímo nutí ostatní řidiče předjíždět, často nebezpečně, omezují rozhled z osobních vozidel jedoucích za nimi, či ničí silnice takovým způsobem, že jízda po nich má do bezpečné daleko asi jako Čína k demokracii. (Kdo někdy jel do Varnsdorfu či Rumburku, ví, o čem mluvím.) A já se ptám - vyřeší elektronické mýto tento palčivý problém? Ne...dokud někdo nedostane rozum a nezpoplatní tranzit přes naše území, žádné brány nám nepomohou a potřebné prostředky na rekonstrukci a výstavbu komunikací nepřinesou.
    A když už jsem se dostal k našim silnicím, neodpustím si ještě jednu poznámku. Dodnes jsme nepochopil, jak stát může mít tu drzost mámit z běžných lidí peníze za užívání věčně ucpaných a rozestavěných dálnic, jejichž síť je absolutně nedostatečná. Je absolutním výsměchem, když u nás musí člověk zaplatit 900 Kč, aby mohl postát v koloně, přitom, když vyjede do sousedního Německa, cestuje velmi rychle a zadarmo. (Dálnice jsou v Německu pro osobní dopravu zdarma.) A koneckonců, když už se mají peníze vybírat, takový francouzský systém mýtného je pro všechny strany výrazně efektivnější a spravedlivější. No, máme se stále co učit...

Odpočivadlo u Drážďan - jak vypadají dálnice na úrovni se můžeme inspirovat třeba v Německu

Přidáno 28.11.2006


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007