Snad každý uživatel počítače už někdy řešil se svou elektronickou mašinkou nějaké problémy. Ani já jsem se samozřejmě podobným "radovánkám" nevyhnul, ale situace, kterou jsem po téměř půl roce vyřešil uplynulý víkend mě opravdu dostala. Opět se potvrdilo, že nejsložitější problémy mají nejednodušší řešení. Ale popořadě...
Před zhruba avizovaným půl rokem jsem po delší době otevřel case (rozuměj tu plechovou krabici), abych vnitřnosti počítače zbavil nánosů prachu. Ne že bych si tak potrpěl na čistotu. (Zvlášť místech, kde není nic vidět.) Ale přeci jen když se průměrná teplota procesoru zvýšila o téměř 15 stupňů, dávalo to tušit, že cosi není v pořádku. Místo očekávaného humusu (respektive spolu s ním ;-) mě čekalo jiné překvapení - vyhořelý chladič grafické karty a její teplota blížící se dobře rozpálené peci. Když posléze po odstranění problému odmítala grafická karta spolupracovat, přičítal jsem to této situaci. Koneckonců bylo to už podruhé, co chladič odešel ani se nerozloučil, a nejednalo se zrovna o krátkou dobu běhu bez chlazení. (Člověk má spoustu jiných věcí na práci, znáte to.) Vzhledem k tomu, že na žáruvzdornost počítačových komponent nevěřím, pokrčil jsem rameny, rozloučil jsem se se svou věrnou NVidií FX 5600 (svého času vynikající karta) a mazal koupit grafickou kartu jinou. Ostatně po třech letech intenzivního provozu se podobné věci dají čekat.
Vzhledem k tomu, že pařanská léta už mám nějaký ten pátek za sebou a počítač používám spíše na internet a práci, sáhl jsem v obchodě po nejlevnějším modelu, co byl k dispozici (tj. na skladě). Jednalo se o zhruba stejně výkonný, za velmi lidovou cenu dostupný Radeon 9250. Jeho instalace neproběhla sice úplně v pohodě, ale dočetl jsem se, že k mojí desce není Radeon dobrá volba, a tak jsem byl rád, že to aspoň jakž takž funguje. A dál jsem celou věc neřešil.
Jenže před několika málo týdny přišla přeinstalace systému. (Pro tučňáky: Nejásejte, moje Windows byly v pohodě. Jen jsem potřeboval změnit licenci.) Po jejím úspěšném dokončení ale nechtěla grafická karta spolupracovat. S klasickým přístupem jsem, inspirován internetovými diskuzemi, tedy vykoušel mnoho různých "zaručeně funkčních" ovladačů, přičemž s jednou skupinou nenaběhl počítač vůbec, s druhou nebyla grafická karta schopna bez škubání ani scrollovat (posouvat níž) textovou internetovou stránku. Po několika dnech marných pokusů mi jeden kolega doporučil neoficiální Omega drivers, s kterými - světe div se - karta v pořádku naběhla a kancelářské aplikace vykreslovala v pohodě. Jenže každé spouštění čehokoliv trochu graficky náročnějšího dávalo tušit, že to stejně není úplně košér. Vzpomenuv si na slova o "vhodnosti" Radeonu do mojí desky, rozhoupal jsem se tedy nakonec pro koupi nové grafické karty. Konkrétně výkonné, avšak pasivně (tj. bez ventlátoru) chlazené (tichý počítač cením víc než výkonný), NVidie N7600GS. (Resp. tohoto čipu zabudovaného do karty Asus stejného jména.)
Poté, co zhruba po 36 hodinách od objednávky doručila Česká Pošta (kam se hrabou "kurýrní služby") vysněný balíček, mé srdíčko zaplesalo a okamžitě jsem se chopil šroubováku. Po instalaci ovladačů mě ovšem čekalo nemilé překvapení. Pád systému. Trochu rozmrzelý, vyzkoušel jsem opět všechny možné i nemožné ovladače a to nejen na grafickou kartu, ale i základní desku. (Moderní grafika do staré desky - to zavání průšvihem.) Nakonec jsem flashnul i BIOS (tak tohle vysvětlvoat nebudu..buď víte nebo to neřešte ;-)...a pořád nic.
Mírně v depresi jsem v rámci nihilistických myšlenek začal vzpomínat, co to tenkrát vlastně bylo s tou NVidií FX5600. Neděla náhodou přesně to samé? Ano... Tato úvaha mě dovedla k nezvratnému závěru, že je cosi vyhnilého v základní desce. Chopil jsem se tedy manuálu, šroubováku a začal hledat, kde jsem si co omylem přeswitchoval (přenastavil). Po asi půlhodině pátrání jsem objevil, že jeden z tranzistorů (taková jedna elektronická součástka) na desce má ulomenou jednu "nožičku" (kontakt). Tady se nádherně ukázala důležitost náhody při řešení problémů. Později jsem totiž zjistil, že ta ulomená nožička není vůbec k ničemu připojena. Ale špatná přístupnost onoho tranzistoru mě donutila odšroubovat základní desku a ejhle. Přesně v místech, kde jsou zapájeny kontakty AGP slotu (taková ta sranda, do které se připojuje grafická karta) byl zaseklý zapadnutý šroubek, který tyto kontakty nádherně přemosťoval. Po jeho vyndání a následné kompletaci počítače, jede "překvapivě" vše jak má. Takže mám tři funkčí grafické karty a ztratil jsem mnoho (desítek) hodin a nervů na řešení problému, který spočíval v jednom zapadlém šroubku. Tohle kdyby věděli lidé, kteří vždycky obdivují, jak umím řešit problémy s počítači :o))