DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


p o s t ř e h y
celkem: 68 příspěvků
naposledy: 26. března 2014


Liberecké stěhování

Poslední týdny se dějí v Liberci velmi zajímavé věci. Jedna z nejzajímavějších je jistě stěhování 150ti letého stromu, jež musí ustoupit výstavbě nového multifunkčního centra, které má (konečně) nahradit současným podmínkám nevyhovující obchodní dům a přinést do centra města možnost lepších nákupů i většího kulturního a sportovního vyžití. Pro naše média je asi zajímavější, kdo koho kde zase uplatil, takže reportáž z této zajímavé akce zbyla na nezávislém občasníku...

Tak takhle to ještě nedávno vypadalo vedle terminálu Liberecké MHD. Odstavné parkoviště autobusů, uprostřed nějž stojí strom. Málokdo tomuto stromu věnoval pozornost, neboť, ač se jedná o vzácný a téměř 150 let starý Jírovec Maďal (tzv. koňský kaštan), nebyl žádným způsobem označen. A autobusy, které kolem něj na hliněném povrchu za mokra vyrývaly brázdy, rozhodně nenasvědčovaly tomu, že jde o rostlinu nějak zajímavou.

Karosa B961E na odstavném parkovišti u terminálu Fügnerova v Liberci, vpravo vzadu inkriminvovaný strom

Posléze se odstavné parkoviště oplotilo, objevila se něm těžká technika, která začala vrtat do země. Kdo si nebyl zcela jistý, že konečně začala výstavba dlouho diskutovaného obchodně-kulturního centra, toho přesvědčily plakáty "Těšíte se na Forum?" (Forum se výsledná stavba bude jmenovat), jež se objevily v pasážích posléze taktéž k demolici určeného obchodního domu Ještěď, nyní vlastněného společností Tesco Stores. Stromy obklopující odstavné parkoviště začaly pomalu mizet a nakonec zmizel i zmíněný jírovec...ovšem trochu jinak než většina nezasvěcených čekala.

Jírovec na cestě do nového 'domova'

Ano, přesně tak. Strom se za pomoci těžké techniky vydal na cestu do nového 'bydliště' v zhruba 150 metrů vzdáleném parku. Po koňském kaštanu zbyla jen koňská jáma.

Díra po stromu a těžký autojeřáb

Těžkým autojeřábem na předchozím snímku se ovšem nedejte zmást. Ten neslouží ke stěhování stromu, ale je to jeden z několika autojeřábů, používaných ke kompletaci jednoho z největších pásových jeřábů v ČR. Toto je teprve ta 'mašinka', která strom stěhuje. V pravém dolním rohu fotografie si také všimněte, že kvůli uvolnění cesty pro jírovec, museli padnout i někteří jeho statní kolegové...

Kompletace pásového jeřábu

Pro lepší představu o rozměrech pásového jeřábu jsem pořídil i snímek, kde můžete jeho velikost porovnat s jedním z pracovníků obsluhy (není to liliput ;-).

Porovnání velikosti pásového jeřábu

Takový jeřáb však samozřejmě nemůže jezdit jen tak po kdečem, takže je třeba mu připravit nějakou 'cestičku'. Patnáctitunový buldozer zde už ovšem působí spíše jako drobeček...

Budování cesty pro pásový jeřáb

A zatímco se jeřáby vzájemně sestavují a přemístují, jeden zapadlý pracat vyhlodává nový příbytek pro vzácný strom.

Hloubení díry pro vzrostlý strom

Na závěr si ovšem nemohu odpustit kacířskou poznámku. Sice tato akce je krásnou demostrací toho, jaké jsou naše schopnosti a že ochrana přírody u nás není až na tak špatné úrovni. Ovšem nabízí se otázka, zda to stálo za to. Skutečně tento strom má cenu několika (desítek) milionů, které musela nutně celá akce stát? A i pokud tu cenu má, nebylo by užitečnější investovat tyto závratné prostředky do výsadby stovek až tisíců nových stromů?

Přidáno 15.3.2007


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007