DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


p o s t ř e h y
celkem: 68 příspěvků
naposledy: 26. března 2014


Jízdenka z roku 1952

    Jak jistě mnozí z Vás víte, strávil jsem druhý červencový týden v našem hlavním městě. Témat na postřehy jsem sice za ten týden našel dost - věčně nespokojení (hodně jemné slovo) důchodci, dobročinné sbírky mámící z vás na každém rohu peníze, pěkné obchody, dopravní kolapsy aj. - ale nakonec jsem si vybral něco, co mě docela pobavilo.
    Při jedné cestě do centra mi automat na "štípání" jízdenek totiž na lístek natisknul datum odjezdu na 1.1. 1952 00:00 hod. Zřejmě nějakým záhadným způsobem se onen automat restartoval a začal počítat čas "od nuly". Že něco takového dokáží mobilní telefony, počítače a jiná složitá zařízení mě neudivuje, ale že také primitivnost jako automat na "štípání" člověka překvapí. Také je zvláštní, že autobusy MHD mají centrálně řízený čas podle (zřejmě) atomových hodin, přesto jednomu restartovanému automatu ho nedokáží srovnat. Přitom je toto určitě v zájmu provozovatele, neboť na jízdenku s takovým datem by člověk mohl jezdit jak dlouho chtěl. Nikdo mu nemůže totiž dokázat, kdy ji doopravdy označil.
    Na fotce je pro srovnání dobře "označená" jízdenka. Jednotlivé zarámované části znamenají toto: 1) modrá: Stanice/Číslo dopr. prostředku a číslo linky. 2) zelená: datum - arabskou číslicí den v měsíci, svislou římskou měsíc. 3) oranžová: poslední dvojčíslí roku (z rozsahu 1952 - 2051). 4) žlutá: čas označení.

viz článek

Přidáno 21.7.2004


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007