DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


p o s t ř e h y



celkem: 68 příspěvků
naposledy: 26. března 2014


Jak na počítač

    Před pár dny se mi dostalo do ruky číslo (10/2007) časopisu Jak na počítač. Přestože nejsem v oblasti počítačů žádným nováčkem, pro něž je časopis určen, se zájmem jsem si ho prolistoval...on člověk nikdy neví, co užitečného se dočte. Nakonec mě časopis natolik zaujal, že jsem ho pročetl celý. A dokonce jsem se mu rozhodl věnovat pár řádek zde. Pravidelnější čtenáři tohoto plátku tak jistě už tuší, že to zaujetí nebylo v právě pozitivním slova smyslu. Ale popořadě...
    První mé překvapení nastalo už ve chvíli, kdy jsem vzal časopis do ruky. Při ceně 40 Kč a velmi profesionálně a lákavě zpracované obálce jsem totiž očekával trochu kvalitnější papír. Třeba už jen proto, že uvnitř časopisu jsou návody, u nichž se počítá s jejich archivací. A archivovat nekvalitní papír je přinejmenším obtížné. Na druhou stranu, třeba proti konkurečnímu Extra PC, má JNP ještě hodně navrch. V EPC totiž jsou podobné návody tištěny pouze dvoubarevně (přestože je celý časopis plnobarevný!) a na papír kvalitou připomínající levný toaleťák z Tesca.
    Nicméně řekl jsem si, obsah je pro začátečníky důležitější než forma, takže copak píší vevnitř? První redakční stránka patří tradičně sloupku šéfredaktora. Jeho obsah je stejně jako umístění poměrně standardní, až v závěru mě zaujala věta: "V tomto čísle bych rád vyzdvihl hlavně unikátní herní demo předcházející třetí díl filmu a počítačovou hru Shrek The Third...". Těžko nutit pana šéfredaktora časopisu pro počítačové začátečníky, aby měl znalosti z oblasti herního a filmového průmyslu a tedy věděl, že na hře k třetímu dílu filmu není unikátního zhola nic. Ale že volně dostupná demoverze je spíš jen jakousi vycpávkou redakčního cédéčka, to by vědět měl. (Kolik asi užitečných utilit by se na CD místo dema vešlo?) Na druhou stranu nelze mu upřít schopnost "dělat z prdu kuličky", protože prodat něco běžného je docela kumšt.
    Dalších několik stránek je opět standard. Obsah, novinky (mohlo by jich být i více), reklama na předplatné, listárna...ejhle, článek o nakupování po internetu. Ovšem v zahraničí. Velmi zajímavé téma. Bohužel informační hodnota poněkud nižší, než jsem čekal. Sice jsem se dozvěděl, že to vcelku není problém a pár užitečných tipů o způsobech dopravy a clu, nicméně očekával jsem trochu více. Navíc neuvést, že možnost placení kartou přes internet musí mít člověk u své banky povolené, mi přijde jako poměrně zásadní nedostatek.
    Dále člověk našel v JNP dva obstojně zpracované články o hardwaru a návod na program Windows Defender. U něj mi sice uniklo, proč není mezi návody a tedy připraven k archivaci čtenářem (rozhodně by to zasloužil více než "návod" na používání serveru Super.cz), ale budiž. Dále se nachází rubrika s návody, jež mi vzhledem nápadně připomíná jiný časopis...tuším Computer? Ono to asi bude stejné nakladatelství, a tak se o práva nikdo hádat nebude. Ale já bych se snažil se trochu odlišovat.
    Návody jsou zpracované vcelku obstojně, na své si přijdou i úplní začátečníci i poměrně pokročilí uživatelé. Šikovný je také přehled dvou předcházejích a příštího návodu v daném tématu. Přesto ale mám zásadní připomínky. První, co mě jako uživatele iritovalo byla u některých článků poznámka "program najdete na CD JNP 11/2007". Tedy v příštím čísle! Tak to jsem rád, že mám návod na program, který nemám. Vysoce praktické. Hlavně, že je na CD "unikátní" demo. Za zmínku také stojí "překlep" na straně devatenáct - dvě různé kapitoly, obě se stejným nadpisem. Člověka nemůže napadnout než: "Četli to po sobě?". Velmi pochybnou úroveň má pak článek o správci úloh ve Windows 98. (Ani nemluvím o tom, že Win 98 už dnes používá nějaké 1% uživatelů.) Autor zde prezentuje, jak vyřešit pomocí správce úloh "zatuhnutí" počítače. Ale ve Windows 98? Zkoušel to vůbec? Nebo si z pohodlí svých XPček vybásnil skvěle funkční 98čky? To bych řekl spíše... I když je možné, že já jsem holt měl při používání Windows 98 smůlu a tohle mi nidky nefungovalo. Korunu návodům ale rozhodně dává strana jedenadvacátá. V podnadpisu se píše: "Pokud patříte k těm, kteří rádi prezentují své fotografie prostřednictvím internetu, je na čase zamyslet se nad jejich ochranou. Proti případnému zkopírování a využití snímků bez vašeho vědomí se můžete bránit. Například tak, že opatříte fotky digitálním podpisem. Jedná se o viditelné razítko, které je součástí rastrového obrázku. Přestože je možné vodoznak odstranit..." No, co k tomu říci? Zajímalo by mě, jestli kdysi prezident Clinton podepisoval první zákon o digitálním podpisu v Malování...
    Na dalších stranách je cosi o mobilech (nečetl jsem, nezajímá mě) a o nové hře S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl. V podání JNP ovšem se zprzněným názvem Stalker. Navíc článek opakuje v podnadpisu z internetu známá klišé o "nenaplněném očekávání", ale jinak hru v podstatě chválí. Zajímavý rozpor. Hned vedle je pěkný článek o novinkách ve Windows Vista, ovšem viditelně vytisknutý v jiném fontu než celý zbytek časopisu. (Vše ostatní má patkový font, článek o Vistách bezpatkový! Dělovka do očí.) Dále slušný článek o VoIP, i když o tvrzení, že "kvalita přenosu je na úrovni klasického telefonu", by se dalo diskutovat. Pochvalu zaslouží poradna, stručný přehled zajímavých programů a zajímavosti (i když by jich mohlo být více), neurazí ani článek o e-shopech (proč není vepředu, když de facto patří do téma čísla?).
    Na straně čtyřicáté sedmé se ovšem včlánku od samotného pana redaktora dozvídám: "Víceméně ze setrvačnosti máme někdy pocit sklon považovat počítač za "bedýnku pro mladé chytré a vzdělané". Že tomu tak není, nás každodenně přesvědčujete třeba právě vy, čtenáři časopisu Jak na počítač." Časopis tedy zavírám, protože nejsem ani starý, ani nevzdělaný a ve většině případů ani ne úplně blbý...

Přidáno 31.5.2007


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007