DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


p o s t ř e h ycelkem: 68 příspěvků
naposledy: 26. března 2014


Černobyl - odkazy

    Před nedávnou dobou jsem do sekce články zařadil fotoreportáž z ukrajinského "města duchů" - Pripjati. Ta byla postavena a, za cca 16 let, po notoricky známé havárii opět vyklizena v blízkosti jaderné elektrárny Černobyl. Vzhledem k tomu, že tehdejší režim nebyl právě nakloněný poskytování informací veřejnosti, traduje se o této události celá řada polopravd a dezinformací. Chvíli jsem tedy pátral po internetu a přináším vám odkazy na nejzajímavější stránky, které se zabývají černobylskou havárií. Vybíral jsem takové, které sice nic nezastírají, ale na druhou stranu nejsou bohaprostým a totálně zkresleným lobováním organizací a lidí, jež se sami nazývají "ekology".

  • První a zároveň asi nejlepší stránky, které se týkají této problematiky, obsahují kompletní popis havárie v jaderné elektrárně Černobyl. Krom chronologicky řazeného sledu událostí, jež vypichuje důležité momenty a vysvětluje nejpravděpodobější důvody havárie, zde naleznete i informace o způsobu likvidace a zejména o následcích události nejen přímo v místě, ale i v tehdejším Československu a celé Evropě vůbec. A pokud vůbec netušíte, jak se vůbec taková radiace měří, jak je nebezpečná a jaké jsou její normální dávky, dozvíte se i to.

  • Výpovědi očitých svědků nemusí být vždy objektivní, nicméně jsou většinou velmi zajímavé. Z velkého množství svědectví o černobylské havárii jsou nejzajímavější výpovědi Alexandra Juvčenka - muže, který byl v době výbuchu v bezprostřední blízkosti reaktoru a přežil, a Viktora G. Smagina - náčelníka směny 4. bloku, který se zažil paniku a nevědomost druhý den ráno.

  • Pokud neradi čtete, podívejte se na některé z videí. Většinou jsou sice komentována rusky, ale obrázek rozbořené elektrárny a v ní doutnajícího reaktoru hovoří za vše. Pokud chcete vidět, jak vypadá černobylská elektrárna i její okolí dnes, navštivte stránky společnosti TVdata. TA nafilmovala reportáž jejíž části jsou volně dostupné na webu ve formě krátkých klipů ve vysokém rozlišení.

  • Chcete se dozvědět více o samotné elektrárně?

  • Poslední odkaz pak vede na oficiální stránky města Pripjať, které bylo po havárii evakuováno a nyní leží prázdné v zakázané zóně. Doporučuji navštívit zejména sekci "Photo-gallery" obsahující několik set snímků. Nicméně pokud vládnete anglickým jazykem, jedná se asi o nejlepší stránky s černobylskou tématikou vůbec.

Přidáno 20.12.2006


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007