DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


p o s t ř e h ycelkem: 68 příspěvků
naposledy: 26. března 2014


August Horch Museum

    Sice je to opět pekelně dlouho, co jsem v nadpisu zmíněné místo navštívil, ale naštěstí na aktuálnosti to tomuto článku příliš neubírá. Jak mnozí pochopili, chci zase (po dlouhé době ;-) něco pochválit - tentokráte muzeum. Znalejší čtenáři tuší, že jde o muzeum automobilismu, důvtipnější pak podle písmene "s" ve slově "museum", že jde o muzeum zahraniční. Ovšem toto "zahraničí" musím dát do uvozovek, neboť muzeum Augusta Horcha leží v německém Zwickau, jež se nachází za českými hranicemi co by kamenem dohodil, či lépe řečeno vlakem dojel. Ano, do Zwickau totiž z českých Kraslic jezdí příjemný vláček. A to ani nemluvím o samozřejmé možnosti dostat se za humna po vlastní ose.
    A co v muzeu uvidíte? Nebývalé množství exponátů dokumentující historii koncernu Auto Union, konkrétněji značek Horch, Audi, Wanderer a DKW. Další část expozice pak mapuje historii podniku VEB Sachsenring, do nějž se automobilka ve Zwickau po válce proměnila. Pokud si říkáte, že to není nic známého a zajímavého, je třeba tento omyl opravit. Tato automobilka byla - mimo jiné - výrobcem legendárního vozítka Trabant 601. Autoři expozice naštěstí čerpali z bohaté historie místního podniku a současný stav (ve Zwickau se dělají díly pro koncern Volkswagen) příliš nekomentují. To je jistě pozitivní, neboť místní historie je podstatně zajímavější než současnost. Mimo opravdu velkého množství exponátů (do asi dvou si lze dokonce i sednout!) musím ještě zmínit i to, že muzeum mapuje i historii výroby automobilů samotnou. Uvidíte tedy ukázky dobových nástrojů, dílen, kanceláří a podobně.
    Co naopak v muzeu neuvidíte? Zklamáni budou příznivci historie - militaristé. Přestože továrna ve Zwickau vychrlila pro potřeby nacistických vojsk obrovské množství vozidel, celý tento nešťastný úsek historie připomíná jen jeden zrezlý vrak vojenského nákladního automobilu a pietní desky o nuceně nasazených a obětech náletů spojeneckých vojsk. Přestože muzea druhé světové války bývají čím dál lepší (krásná expozice je i v českých Lešanech, ale o tom až příště), pro Němce jde asi přeci jen stále o příliš citlivé téma. V době mé přítomnosti sice v muzeu vojenská vozidla byla, ale nutno uznat že jen pár kusů na dočasné výstavě. Škoda.
    Muzeum samotné je nové, moderně vybudované, takže mu lze jen těžko něco vytknout. Vstupné činí 6 eur pro dospělé a 4.5 eura pro studenty (a podobné skupiny), což jistě za poskytnutý zážitek není mnoho. Navíc, jak je na západě zvykem, příslušnost ke zlevněné skupině nemusíte (jako u nás) dokazovat papírem podepsaným od prezidenta. Stačí říct, jakou vstupenku chcete. Nakonec musím pochválit i obchod se suvenýry, kupříkladu repliky dobových plakátů jen tak někde neseženete.

Muzeum začíná skutečně na počátku automobilismu - policejní náklaďák z roku 1916 (Horch 25)

V roce 1930 už si němečtí policisté zjevně polepšili (Horch 300)

K vidění jsou i elegantní limuzíny Audi (Audi UW 8)

Stranou nezůstaly ani vozy Wanderer (Wanderer W52)

Stručná připomínka nacismu (Wanderer W11)

Poválečná obnova si žádala pracovních strojů (Horch H 3 A)

Miliontý kus největší legendy (P601 Trabant)

Oblíbené vozítko se i modifikovalo (P601 Trabant Universal)

Vojenská vozidla zde běžně neuvidíte (PKW 108 - Horch V8)

Přidáno 10.7.2007


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007