DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y



celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Jak funguje Zdravotnická záchranná služba?

Ti, kteří můj internetový plátek navštěvují častěji, si jistě uvědomují, že tento článek zde není novinkou. Skutečně, přidal jsem ho sem už zhruba před rokem a půl. Nicméně nedávno mi můj bratr (lékař ZZS a LZS) poslal některé doplňující informace a obrázky, takže slovy jednoho známého: "Tak pane, znovu a lépe..."

    Na našem okrese (okr. Česká Lípa - pozn. Elfkam) se 24 hodin denně pohybují dva vozy s lékařem. Momentálně je to jeep Nissan Patrol v České Lípě a Škoda Octavia 4x4 Škoda Octavia 4x4 v Jablonném v Podještědí. Tyto dvě posádky jezdí ve složení lékař a řidič-záchranář a "toulají" se po okrese mezi jednotlivými případy dle instruktáže dispečerek. Pro převoz pacienta do nemocnice slouží klasická "dodávka" VW Transporter. Ty jsou ve službě čtyři. Posádku tvoří sestra-záchranář a řidič-záchranář.
    Posádky vyjíždějí k případům v systému "rendez-vous" tedy setkání či shledání. Funkce systému vypadá následovně: Po výzvě na dispečink záchranné služby zhodnotí dispečerka závažnost situace a podle místa zásahu a volnosti vozu vyšle k pacientovi auto. 1) U jednodušších nebo jednoznačných stavů, kdy se předpokládá trasnport do zdravotnického zařízení, pouze posádku RZP (tj. auto bez doktora). 2) U stavů, kde se předpokládá ošetření na místě bez nutnosti transportu do zdravotnického zařízení, posádku RV (tj. auto s doktorem a řidičem-záchranářem). 3) U vážných stavů s nutností ošetření na místě a následným transportem do zdravotnického VolksWagen Transporter zařízení oba vozy (RZP i RV). A nyní se to ještě více zamotává. Samozřejmě, že vše se vyvíjí a situace se může měnit v průběhu minut i vteřin. Tudíž se může stát, že za vozem RV bude následně vyslána RZP, pokud bude třeba transport do zdravotnického zařízení, který se nepředpokládal. Nebo se za vozem RZP vyšle vůz RV, když stav pacienta je horší než bylo oznámeno.
    Cesta zpět od případu může vypadat takto. Vůz RZP (obvykle se zapnutými majáky) jede do zdravotnického zařízení. Vůz RV se vrací bez majáku na základnu. Nebo vůz RV odjíždí k dalšímu případu (opět tedy s majákem). Nebo oba vozy jedou společně do nemocnice (většinou s majáky) - lékař si z RV přestoupil k pacientovi do RZP a jeho vůz musí jet s majákem za nimi, kdyby bylo nutno odvolat lékaře k dalšímu výjezdu. Anebo se vrací oba bez majáku zpět na základnu - zjistilo se, že pacient není tak vážně nemocný, aby bylo nutné ho transportovat, a byl zaléčen a ponechán na místě.
    Je to samozřejmě ještě komplikovanější rozložením sil po okrese - vozy RV jsou v Jablonném v Podještědí (Octavia) a v České Lípě (Patrol), RZP v Jablonném v Podještědí, v Doksech a dva v České Lípě. Kromě toho vůz RV v Jablonném má ještě "na starosti" (dělí se o ně s libereckými RV) posádky Nissan Patrol RZP v Hrádku nad Nisou a v Českém Dubu. Do toho ještě může zasáhnout vrtulník - tedy LZS. Nebo také DRNR (Doprava raněných, nemocných a rodiček), což je klasická sanita, kterou záchranná služba využívá v případě nedostatku posádek RZP. Českolipské RV zase má na starosti jestě výjezdy RZP z České Kamenice k nám (na Kamenický Šenov apod.).
    Kdyby jste měli pocit, že je to pěkný "hokej", nezapomínejte, že do tohoto systému ještě vstupují hasiči, policie, celní stráž eventuelně i armáda...
    Každopádně, když uvidíte výše zmiňované vozy se zapnutými majáky, buďte ohleduplní a uvolněte jim průjezd. Myslete na to, že stejně tak mohou jednou spěchat na pomoc k vám domů, do práce, na hřiště... A vy pak budete netrpělivě vyhlížet jejich příjezd a blahořečit je za každou ušetřenou vteřinu. Ty často rozhodují o životě. Vaše ohleduplnost, tak může pomoci zachránit nejeden lidský život.

Přidáno 13.9.2004
Aktualizováno 4.2.2006


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007