DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y



celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Žvýkačka - kde se vzala a co umí?

První žvýkání
Historie žvýkačky je téměř stejně stará jako lidstvo samo. Vědci zjistili, že už staří Řekové žvýkali smolu ze stromů, aby si procvičili "panty". A podobně tomu bylo i na mnoha jiných místech Země - ať už se tam žvýkaly listy koky, kůže, míza ze smrku nebo šťáva z gumovníku později smíchaná osadníky z Nové Anglie se včelím voskem.
    Skutečné dějiny žvýkačky se však začaly psát přece jen později. První žvýkačku určenou k prodeji totiž vyrobili bratři Curtisové až v roce 1848 ve Spojených státech. Za základ jim posloužila už zmíněná míza ze smrku, kterou později nahradili nejen z hygienických důvodů parafinem. Parafin se pak žvýkal v podobě kuliček až do roku 1869, kdy došlo z pohledu žvýkačky ke dvěma významným událostem. 28. prosince onoho roku obdržel jistý William F.Semple z Ohia první patent na žvýkačku a ve stejném roce přijel do New Yorku bývalý mexický prezident Antonio Lopez de Santa Anna.

Prezident a žvýkačka
Antonio Lopez de Santa Anna - prezident, revolucionář a průkopník žvýkání. Zatímco Antonio Lopez de Santa Anna - prezident, revolucionář a průkopník žvýkání William F.Semple neměl na dějiny žvýkačky téměř žádný praktický vliv, protože ji navzdory obdrženému patentu nikdy nevyráběl, mexický prezident znamená pro žvýkací gumu totéž jako křižáci pro šíření křesťanství. Do New Yorku přijel, aby tam vydělal peníze na znovuvyzbrojení své armády a triumfální návrat do vlasti, odkud ho vyštvali jeho političtí nepřátelé. Plán měl jednoduchý. Chtěl prodat výhodně chicle, což byla sušená šťáva ze stromu sapodilly, o které si myslel, že by mohla být lacinou náhražkou gumy. Dal se proto dohromady s fotografem a vynálezcem Thomasem Adamsem. Toho nápad se zpracováním chicle zaujal, brzy ale při pokusech zjistil, že navzdory podobnosti chicle a gumy, chicle je mnohem méně trvanlivá a pružná hmota. Zároveň si všimnul, že Antonio Lopez při jejich rozmluvách ulamuje kousky chicle a žvýká je. Když pak v jednom hokynářství uviděl malé dítě, jak si kupuje na žvýkání parafinovou kuličku, dal si dohromady jedna a jedna a vše další už mělo rychlý spád. Začal se svým synem vyrábět z chicle kuličky a ty prodávat hokynáři 1 kus za cent. Úspěch se dostavil téměř okamžitě a hokynář prodal týdenní produkci kuliček za jeden jediný den.

Žvýkačka dobývá svět
Thomas Adams nelenil a hodlal ze žvýkačky vytřískat, co jen šlo. V roce 1871 si patentoval stroj na výrobu žvýkaček. Inovoval chuť žvýkačky, když do ní přidal lékořici a dal jí jméno Black Jack. Změnil i její tvar z kuliček do tyčinek a v roce 1888 se mu nakonec podařilo začít s prodejem žvýkačky i prostřednictvím prodejních automatů. V té době už nebyl zdaleka jediný, protože díky řadě dalších malých zlepšováků se popularita žvýkačky stále rozrůstala a její výrobou se zabývaly desítky firem. Jejich největší nárůst nastal poté, co prodavač popcornu William J.White přišel na to, že může chicle smíchat s kukuřičným sirupem ochuceným prakticky čímkoli. Sám si vybral mátu peprnou a dal tak vzniknou kombinaci, která se s úspěchem prodává dodnes.
    V roce 1892 vstoupil na trh velký hráč dneška - Wm. Wrigley Jr. Značka Wrigley se brzy stala pojmem a ovládla trh spolu s dalšími významnými výrobci. Doba vynálezců a zlepšovatelů, kteří žvýkačce pomohli na trh, skončila a ze žvýkačky se stal zavedený produkt, který během druhé světové války proslavili v Evropě američtí vojáci. Dnes utratí jen Američané za žvýkačky na 300 milionů ročně a průměrně sežvýká každý z nich asi 174 plátků žvýkaček ročně. To je úctyhodný výkon - a naštěstí i zdravý.

Žvýkačka - co umí a proč je zdravá
Vzhledem k tomu že při žvýkání žvýkačky vypadá drtivá většina lidí poněkud přiblble, dlouhou dobu obzvlášť u nás panoval dojem, že jde o něco nezdravého. Jenže v posledních letech došlo k několika výzkumům, které potvrdily opak. Žvýkáním žvýkačky bez cukru (!) lze výrazným způsobem předejít tvorbě zubního plaku a ochránit tak zuby před zubním kazem. Je to dáno tím, že při žvýkání se v ústech tvoří zvýšené množství slin, které odplavují škodlivé kyseliny ničící zubní sklovinu. I když žvýkání žvýkačky nemůže nahradit čištění zubů ráno a večer, 15 minut žvýkání po každém jídle vás před zubním kazem ochrání víc než dobře.
    Zdravé zuby ale nejsou všechno, co žvýkací guma umí. Řada lidí žvýká, protože jim to usnadňuje soustředění a nedávno uveřejněná studie v časopisu New Scientist zase upozorňuje na to, že žvýkačka podporuje jak operační, tak i dlouhodobou paměť. Existují také nikotinové žvýkačky proti kouření. Žvýkačka má zkrátka na naše tělo pozitivní vliv. Tušili to nejspíš naši předci, když žvýkali smolu ze stromů - a tušíme to i my, když si žvýkačky zas a znovu kupujeme, žvýkáme a děláme z nich bubliny.

Přidáno 17.9.2002
Převzato z serveru
zabava.centrum.cz


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007