DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y
celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


V Kolíně zahájeno!

Ve středu 10. dubna 2002, krátce před polednem byla v Ovčárech u Kolína na zelené louce slavnostně zahájena stavba společného závodu Toyota/PSA Peugeot Citroën, který se stane druhou největší automobilkou v České republice.

    Slavnostnímu výkopu byli přítomni představitelé obou automobilek a vlády České republiky. V březnu 2002 byla založena nová společnost Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech (TCPA), na níž se podílejí oba partneři rovným dílem. Prezidentem TCPA byl jmenován Masatake Enamoto a viceprezidentem Jacques de Raimses. Závod na ploše 120 hektarů bude vyrábět 300 tisíc automobilů ročně v třísměnném provozu, po sto tisících každé značky se shodnou podlahovou plošinou nové generace, ale s výrazně odlišným designem. Předpokládá se 3000 přímých zaměstnaců (nábor začne příští rok), produkce bude zahájena v roce 2005 a celkové investice se přiblíží 1,5 miliardě euro.
    V krátkém rozhovoru nám Fujio Cho, prezident Toyota Motor Corporation, odpověděl na několik otázek. Zdůraznil že český Kolín zvolili především pro polohu ve středu Evropy, vhodnou logistiku, potřebnou infrastrukturu, kvalitní pracovní sílu a doslova také pro nadšení místních lidí. Nový vůz bude menší než Yaris, či Peugeot 106. Motory 1.4D dodá PSA, zážehové 1.0 Toyota, pravděpodobně z Polska. Odbyt v ČR chtějí zvýšit na deset tisíc ročně, v Evropě směřují k 5% podílu na trhu, tedy 800 tisíc vozů. Představení vozů pro českou výrobu lze čekat v roce 2004, studie již existují. S PSA spolupracují rovněž v oblasti ekologie, která je pro provoz automobilů podle pana Cho velmi důležitá. Fujio Cho se u nás setkal s Jean-Martinem Folzem, prezidentem PSA Peugeot Citroën, po devíti měsících od podepsání smlouvy o společné výrobě malých automobilů, zdůraznil české průmyslové tradice (vzpoměl vozy Tatra a český křišťál) a vyjádřil názor, že také český závod bude klíčem k úspěchu na evropském trhu.

Přidáno 15.7.2002
Převzato z časopisu
Automobil revue 5/'02


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007