DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y




celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Větší kousky

Většina milovníků automobilové historie věnuje svou přízeň - ať už praktickou, nebo jen platonickou - osobním, sportovním, popřípadě terénním vozům. Jsou však i nadšenci, kteří dávají přednost větším kouskům.

    Vyznavačům půvabů historických nákladních a dalších užitkových a speciálních automobilů, ale i autobusů a autokarů, poněkud komplikují život rozměry a hmotnosti jejich miláčků, o to větší však
Praga RND
Jeden ze třinácti autobusů Praga RND
dosud přihlášených do provozu.
projevují nadšení a nasazení. Jedním z jejich svátků se v posledních letech stalo červnové zahájení sezóny ve vojenském muzeu v Lešanech u Týnce nad Sázavou, odkud také pocházejí snímky ilustrující tyto řádky. Není divu, vždyť sama lešanská expozice nabízí kromě mnoha jiných lákadel jednu z nejpočetnějších a nejzajímavějších přehlídek našich nákladních a speciálních automobilů. A když do posázavské kotliny dorazí několik desítek dalších velkých veteránů, srdce a duše fanoušků těžké vozby se jen tetelí. Čas utíká rychle, a tak o něco dříve narozený příchozí s trochou údivu konstatuje, že se mezi svědky historie rychle zařazují i automobily a autobusy, s nimiž jsme se donedávna běžně setkávali, případně ještě setkáváme na našich silnicích. Pestrá paleta vozidel značek Praga, Škoda, LIAZ, Tatra a Karosa bohužel většinou připomíná už jen bývalou slávu tuzemských výrobců, mezi nimiž čestnou vyjímku tvoří posledně jmenovaný vysokomýtský podnik. Nejen proto, že dokázal úspěšně překonat nástrahy uplynulého desetiletí a zdatně si vede i v evropské konkurenci. Zástupci Karosy jako jediní pravidelně jezdí na setkání nadšenců a vždycky je dokáží potěšit, třeba kopiemi dnes už historických výkresů.
    K nejoblíbenějším sběratelským objektům patří vozy Tatra 111, impozantní
Škoda 706 RTO
Městský autobus Škoda 706 RTO
přijel do Lešan z Mostu.
třínápravové desetitunky poháněné dobře slyšitelným vzduchem chlazeným dieselem V12 téměř pátnáctilitrového objemu. Jejich výroba v Kopřivnici začala uprostřed druhé světové války a pokračovala až do roku 1962, přičemž se v letech 1953 až 1962 pohybovala na úctyhodné úrovni 2500 a 3700 vozů ročně. Z téměř 34 tisíc vyrobených stojedenáctek značná část putovala do zahraničí a z těch, které zůstaly doma, je dodnes přihlášeno do provozu šest desítek exemplářů. Historickým kouskem už je dnes i nástupkyně stojedenáctky, třínápravová Tatra 138 z let 1959 až 1972 s dvanáctilitrovým motorem V8. Celkem jich vzniklo přes 48 tisíc a podle centrálního registru vozidel jich ještě dnes po celé ČR slouží kolem 340, včetně čtyř desítek tahačů. Patrně největší popularitu si získala speciálně upravená stoosmatřicítka, s níž v roce 1968 projela do nitra Afriky Expedice Lambaréné a jež je vystavena v technickém muzeu v Kopřivnici. Kvalitně renovované vozy Tatra 138 jsou však zatím jen vzácnými vyjímkami.
    Počátky pohnuté poválečné historie značky Praga připomínají vozy RN a RND, první se zážehovým šestiválcem 3.5 l, druhý s úspornějším vznětovým čtyřválcem 4.5 l. Dodnes jsou jich
Škoda 706 RT
Hasičské automobily řady Škoda 706 RT
ještě mnohde běžně slouží.
přihlášeny do provozu více než dvě stovky a let 1946 až 1954, z toho třetinu tvoří typ RN. Největší oblibě se už tradičně těší malé autobusy RND, a těch je v registru vozidel třináct. Téměř nekonečným příběhem je historie (a současnost) terénní třínápravové třítunky Praga V3S se vzduchem chlazeným vznětovým šestiválcem 7.4 l a pohonem 6x6, vyráběné od 1953. S nevelkými úpravami se populární vejtřaska vyráběla do roku 1977 (do té doby vzniklo téměř 120 tisíc kusů), dalších několik tisíc modernizovaných vozů s označením M1 pak opustilo Bratislavské automobilové závody v 80. letech. Nepříliš rychlý, hlučný, ale v terénu mimořádně statečný automobil stále ještě slouží v armádě, včetně zahraničních misí, a v civilním sektoru je stále ještě zaregistrováno přes 3700 vozů Praga V3S, z nichž čtyři stovky vznikly do roku 1965. Z role neúnavného soumara našich stavebníků se v historický vůz začíná proměňovat také silniční dvounápravová pětitunka Praga S5T poháněná šestiválcem T912 ze sesterské V3S. Z více než 50 tisíc espětek, vyrobených v letech 1953-1974, zůstává přinejmenším papírově v provozu přes 1200, včetně tří stovek vozů z období do roku 1965. Jen málokterý z nich však má reálnou šanci na kvalitní renovaci.
    Podobně jsou na tom i nákladní vozy Škoda 706 R a RT. Klasicky střižené kapotové sedmsetšestky z let 1946 až 1958, známé pod přezdívkou Barča, kterých v závodech Avia a Liaz vzniklo přes 20 tisíc kusů, jsou dnes už naprostou vzácností. Novějších vozů řady Škoda 706 RT s trambusovou kabinou, vyráběných od roku 1958, je v provozu více než sedm stovek, jejich modernizovaných nástupců řady MT přes 8 tisíc a snad alespoň pár z nich úspěšně projde rukama osvícených renovátorů.
    Nejlépe jsou na tom autobusy, jejichž majitelé a příznivci už koncem roku 1999
Praga V3S
Nesmrtelná Praga V3S vyráběná od roku 1953
dodnes slouží v armádě.
založili Klub českých historických autobusů, jenž je od roku 2001 zaregistrovaný jako zájmové sdružení RTO Klub. Na počátku byl především zájem o legendární vozy Škoda 706 RTO, postupně se však záběr rozšířil na všechny historické autobusy tuzemské provenience značek Karosa, Praga, Škoda, Tatra a dalších. Na tomto místě ještě jednou nahlédněme do dobových i současných statistik. V letech 1957 až 1971 vyrobili v Karose Vysoké Mýto celkem 14 451 autobusů řady 706 RTO, další tisíce jich však vznikly v továrně LIAZ v Jablonci nad Nisou - Rýnovicích a v letech 1967 až 1974 i v podniku SVA Holýšov. Dnes jich v centrálním registru vozidel napočítáme přes čtyři sta a najdeme tam i více než šest stovek modernějších vysokomýtských autobusů ŠM 11, ŠL 11 a ŠD 11, jejichž produkce dosáhla v letech 1965 až 1981 téměř 27 tisíc.

Přidáno 19.3.2004
Převzato z časopisu
Automobil revue 11/´03


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007