DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y



celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Sportovní obojživelník

Čas od času si někdo vzpomene, že nechce jezdit jen tak na suchu, ale i na vodě. Frank Rinderknecht je zatím posledním tvůrcem obojživelného automobilu, u něhož uplatnil nejen lodní pohon Z-Drive, ale také klouzání na křídlech nízko nad hladinou.

    Švýcarský konstruktér Frank Rinderknecht, zakladatel společnosti Rinspeed Design, tak oslavil postavení desáté koncepční studie, navíc podle posledního trendu poháněné motorem na zemní plyn. Jeho Splash je splněným snem všech dobrodruhů. Vjede do vody, a pak už jen tlačítky vysouváte křídla a lodní třílistou vrtulí se Z-pohonem, plynule stavitelným podle hloubky dna. Tam, kde je vodní cesta hluboká do 1.1 m, pluje Splash jako motorový člun poháněn vrtulí, zadními koly, či jejich kombinací. Řídí se volantem. Od minimální hloubky 1.3 m můžete využít hydrofoils, tedy křídla pro klouzání na vodě, k nimž se přidá záďový spoiler, otočený o 180 stupňů pod hladinu. Křídla vytvářejí profil tvaru V, úhel náběžné hrany je nastavitelný z kokpitu. Na křídlech lze klouzat už od rychlosti 30 km/h, Splash se však změní v křídlový člun pohybující se 0.60 m nad hladinou největší rychlostí až 45 uzlů (80 km/h). V trupové konfiguraci jako klasický člun dosahuje 28 uzlů (50 km/h). Na silnici se složenými křídly a ukrytou vrtulí uhání dvoumístný roadster tempem až 200 km/h.
    Základem konstrukce je ocelový rám s jednoduchými lichoběžníkovými závěsy kol, odpruženými vinutými pružinami a tlumiči KW Automotive, který nese vodotěsnou kompozitovou otevřenou karoserii. Řízení je hřebenové, kotoučové brzdy mají průměr 290 mm vpředu a 240 mm vzadu. Speciální řadový dvouválec MPE 750 Turbo německé firmy Weber Motor, známý ze sněžných a vodních skútrů Polaris, dosahuje vysokého výkonu 103 kW (140 k), spaluje alternativně benzín nebo zemní plyn a pohání zadní kola prostřednictvím šestistupňové převodovky, resp. lodní pohon Z-Drive. Jeho zvláštností je čtyřventilový rozvod OHC s pohonem vačkového hřídele řetězem mezi válci.
    Novinka Rinspeedu není samozřejmě jediným obojživelníkem posledních let. O něco podobného se pokouší řada vynálezců, k nejúspěšnějším vozům tohoto typu patří německý Amphicar, vyrobený v letech 1961 až 1968 ve třech tisících exemplářů (s britským čtyřválcem Triumph 1.2/28 kW), či novější Amphi-Ranger 4x4 s motorem Ford 2.8 V6 (od roku 1985). Pozornost vzbudily také britské konstrukce Dutton Mariner a Gibbs Aquada.

Přidáno 27.10.2004
Převzato z časopisu
Automobil revue 7/´04


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007