DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y
celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Rychlovlaky pro České dráhy

Krasavec v žluto-modro-bílých barvách bude po našich tratích uhánět již letos!

    V italském Saviglianu se dokončuje první sedmivozová souprava rychlovlaku Pendolino, třísystémové jednotky s naklápěcí skříní řady 680, v barvách Českých drah. "Počítáme s tím, že první jednotka přijede do Česka v březnu letošního roku," uvedl při kontrolním dnu nejvyšších zástupců Českých drah v Itálii Pier Prina z Alstomu Ferroviaria v Saviglianu. Právě probíhají testovací jízdy a homologace. Bez nich souprava nemůže opustit brány závodu. "První vlak Pendolino to má kvůli testům a zkouškám těžší, další už budou následovat v kratších intervalech," řekl šéf projektu Frederico Albert. "Teď máme vyrobeno devatenáct dalších skříní, k nim podvozky a trakční vybavení," dodal. Alstom Ferroviaria má nyní rozpracované tři vlaky, z nichž zkompletoval v listopadu. Na základě kontraktu obdrží České dráhy celkem sedm takových souprav. Budou vybaveny kromě národních systémů moderním evropským sdělovacím a zabezpečovacím zařízením.
    I když oficiálně Pendolino CDT 680 (typové označení vlaku) vyrábí konsorcium ČKD, MSV, FiatFerroviaria a Siemens, prakticky se jeho výroby, a hlavně kompletace, ujali Italové v Sestu a Saviglianu. Tam má Ferroviaria své továrny pro výrobu vlaků. Francouzský Alstom, který v září 2000 tyto podniky od Fiatu koupil, ve výrobě sedmi vozových jednotek pro České dráhy pokračuje. Pendolina, která zkrátí například cestu z Prahy do Berlína na tři hodiny, budou moci po Česku uhánět rychlostí až 160 km/h. Střeva vlaku, tedy motory, elektrické vybavení či klimatizace, se vyrábějí v Alstomu v Sestu. V továrně, kde vznikají i agregáty pro italskou armádu, se úzkostlivě dbá na bezpečnost a dodržování postupů. Italové jsou hrdi i na svou klimatizaci do Pendolin. V tomto vlaku si totiž nikdo (pokud nepoužije kladivo) okno neotevře. Ventilace musí být řešena tak, aby cestující necítil tlakové nárazy při vjezdu vlaku do tunelu nebo míjení protijedoucího rychlíku.
    To, co v Sestu vyrobí, v Saviglianu dají dohromady. O poznání větší haly zde protínají všudypřítomné koleje. V první části se kompletují naklápěcí podvozky, jejichž základ je shodný se základem pro většinu pendolin. Dokážou naklonit vlak v závislosti na rychlosti až o osm stupňů. Za podvozky se připravují z hliníkových profilů skříně pro vozy českého Pendolina. Vedle konstrukce budoucí nízkopodlažní tramvaje italských dopravních podniků stojí "v přípravku" vůz s označením Pendolino Czechia. Další hala ukáže nalakovaného krasavce v českých žluto-modro-bílých barvách. I když stojí zatím na podstavcích a podvozky na něho čekají v první hale, první vlak už je připraven.
    Pendolina mají tu výhodu, že mohou jezdit po elektrizovaných tratích se třemi různými napájecími soustavami. "Vzniká evropský unikát - první plně interoperabilní jednotka, která vyhovuje i těm nejnovějším evropským technickým normám a direktivám EU a která bude schopna provozu téměř na všech evropských tratích normálního rozchodu. Jsme rádi, že to jsou právě České dráhy, které budou jednotky vlastnit, a naši zákazníci, kteří jich budou moci využívat," uvedl generální ředitel Dalibor Zelený. Informační systém poskytne cestujícím přehled o jízdě vlaku a o službách, které budou České dráhy během cesty nabízet.

Přidáno 29.1.2003


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007