DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y



celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Roswell 1947 - jaká je pravda?

Záběr z údajné pitvy mimozemšťana     Bylo 2. července 1947, když dva američtí farmáři našli v poušti u městečka Roswell trosky podivného přístroje. Zpočátku tomu nevěnovali pozornost, pak ale vše oznámili šerifovi. To, co začalo tak nenápadně, se vzápětí stalo nejslavnějším příběhem o UFO. Jaká je pravda o něm?
    Roswell je dnes pro ufology poutní místo. To tady došlo ke zrození všech teorií o tajných projektech, utajování informací a klamání veřejnosti. Roswell stál i na počátku všech dalších podobných příběhů, inspiroval tvůrce seriálů, filmů a mnoha knih a za posledních 50 let se stal doslova mýtem. Kdekdo o něm slyšel a napsal kde co, holá fakta však z této legendy dělají obyčejný příběh, na kterém vlastně ani není moc zajímavého. Pojďme si je stručně zopakovat.

24. června 1947
Nové Mexiko, USA

Při jednom ze svých letů ve svém malém soukromém letadle pozoruje Kenneth Arnold devět podivných objektů "vypadajících jako talířek hozený nad vodou." Informace se dostává do novin a Spojené státy mají novou senzaci. Jak se ukáže o mnoho let později, o celý případ se od počátku zajímá tajně i americká vláda a její zpravodajské a bezpečnostní organizace.

2. července 1947
Roswell, Nové Mexiko, USA

Jen o pár dnů později, v období mezi 2. - 4. červencem 1947, nacházejí William "Mac" Brazel a jeho soused Dee Proctor na uzemí ranče Foster, jihovýchodně od městečka Corona, záhadné trosky, které nevypadají, že by pocházely z letadla. Zpočátku jim nevěnují pozornost, když se ale shodou okolností Mac Brazel dozví o létajících talířích Kennetha Arnolda, začne mu celá věc vrtat hlavou. Nakonec se na místo vrátí a přesně neurčené množství trosek naloží a odveze domů.

6. července 1947
Mac Brazel odjíždí do Roswellu prodat své auto a při té příležitosti sebou bere i část trosek, aby je ukázal šerifu Georgi Wilcoxovi. Ten kontaktuje místní leteckou základnu 509. bombardovací eskadry, z níž si přijíždí trosky urychleně prohlédnout zpravodajský důstojník major Jesse Marcel. Poté, co informuje svého nadřízeného Williama Blancharda, je vyslán společně s Sheridanem Cavittem, důstojníkem Counter Intelligence Corps, na ranč. Úkol zní jasně: zajistit zbytek trosek. Vzorky z šerifovy kanceláře jsou mezitím převezeny neznámo kam, pravděpodobně na základnu Forth Worth a odtud do Washingtonu.

7. července 1947
Los Angeles, San Francisco a další města

Na tiskové konferenci byla část trosek ukázána Zatímco poklidný Roswell se teprve chystá stát legendou, americká média přinášejí desítky zpráv o pozorování UFO. Jde doslova o UFO hysterii, na kterou Los Angeles Evening Herald reaguje titulkem: "Zbláznil se svět nebo lidé ty věci skutečně viděli?"
    Téhož dne večer Marcel a Cavitt sbírají na místě, které jim Brazel ukázal, trosky neznámého stroje. Je už pozdě večer. Cavitt odjíždí s jedním plně naloženým náklaďákem na základnu, Marcel nakládá druhý. Po cestě zpátky se staví domů, aby ve dvě hodiny v noci probudil svoji ženu a syna a ukázal jim trosky něčeho, o čem je skálopevně přesvědčen, že bylo létajícím talířem. Marcelův syn se pak v sedmdesátých a osmdesátých letech stane jedním z mála přímých žijících svědků.

8. července 1947
Roswell, letecká základna 509. bombardovací eskadry

Marcel přijíždí se zbytkem trosek na základnu a zjišťuje, že informace o létajícím talíři byla rychlejší než on. Situace se vymyká kontrole. Je uspořádána tisková konference, na níž jsou trosky prezentovány. Tiskový důstojník Druhá ze dvou slavných fotek z tiskové konferecne základny Walter Haut vydává prohlášení, v němž potvrzuje, že letecká základna v Roswellu se stala majitelem létajícího talíře, který do té doby ležel na území jednoho ranče v Roswellu. Později je Haut obviněn z toho, že zprávu vydal bez konzultace se svým nadřízeným Williamem Blanchardem a zpráva sama je dementována s tím, že nešlo o talíř ale meteorologický balón. První nejasnost je na světě a dodnes se debatuje o tom, zda zpráva byla dementována proto, že byla pravdivá a nebo že vznikla pod vlivem hysterie. Faktem je, že informace má oficiální ráz, dostává se k novinářům a 9. července se objevuje palcovými titulky ve všech novinách. Roswell se jednou provždy stává místem, kde ztroskotal létající talíř a kde se vláda pokusila zahladit stopy. Svědci jsou vyslýcháni a údajně i zastrašování, oblast je uzavřena a prohledávána a pravda skryta pod nánosem vládních prohlášení, drbů a hypotéz senzacechtivých ufologů.

    Roswellský incident je plný nejasností. V souvislosti s troskami se mluví o kovu, který nešlo ohnout, o jakési hliníkové fólii, o bílé a purpurové pásce s "hieroglyfy", o materiálu, který se po ohnutí vracel do původního tvaru. Nejčastěji se za bernou minci bere výpověď z roku 1981, v níž tehdy už dospělý Marcelův syn jasně říká, že "to, co jsem viděl v roce 1947, se nepodobalo v žádném případě běžnému ztroskotání letadla, které jsem kdy viděl." Trochu se ale zapomíná na to, že v jiných rozhovorech si Marcel zdaleka není jist tím, kolik symbolů vlastně na pásce bylo a jak vypadaly. Není divu, v roce 1947 mu bylo dvanáct let a o létajícím talíři slyšel poprvé až v okamžiku, kdy mu jeho otec trosky ukázal.
Roswellské UFO a mrtvý mimozemšťan - později se ukázalo, že jde o recesistický podvrh     Za legendou o ztroskotaném UFO stojí značnou měrou i novináři. Jejich články už od 9. července 1947 mluvily bez jakýchkoli pochyb o tom, že u Roswellu havaroval létající talíř. Přitom byly nalezeny pouze trosky, z nichž žádná nevypovídala nic o tvaru onoho objektu, ani o způsobu, jakým byl poháněn. Na konci sedmdesátých let pak dostala celá záležitost nový rozměr, když se začalo mluvit o čtyřech tělech mimozemšťanů, která byla z vraku zachráněna. V roce 1995 se pak objevil slavný film Raye Santilliho, který pitvu jednoho z nich údajně zachycoval. Dodnes mnozí věří v jeho pravost, přestože bylo už dávno prokázáno, že šlo o podvrh. Otázka čtyř těl je ale stále záhadou.
    Roswellské UFO a mrtvý mimozemšťan - později se ukázalo, že jde o recesistický podvrh Když se na události v Roswellu 1947 podíváme soudně, zjistíme, že nepřesnosti a dezinformace (byť neúmyslné) nepřišly jen ze strany vlády, ale i ze strany svědků a novinářů. Dost dobře mohlo jít jen o pouhou shodu omylů, náhod a lidské touhy po tajemnu, otázkou pak ale zůstává, proč byla 24. září 1947 na přímý pokyn prezidenta Harryho S.Trumana vytvořena operace Majestic 12, která se celým případem zabývala. A proč na jejím základě vznikl v prosinci téhož roku i projekt vojenského letectva SIGN, z něhož se o rok později stal projekt GRUDGE, pokračující pak pod názvem BLUE BOOK (Modrá kniha) ve zkoumání jevů UFO ještě dlouho poté.
    Svědectví 92 svědků (z toho 35 přímých), otázky bez odpovědí, pravda a lež, složky s nápisy TOP SECRET, novinářská senzace i fascinace neznámem a možností života ve vesmíru - to všechno je Roswell. Mýtus, který přežije, i kdyby pravda o něm byla zcela nezajímavá a nudná. Ať už šlo o UFO nebo meteorologický balón, nic se tím nezmění. Roswell byl první, ale ne jediný. Už 6. prosince 1950 se podle zprávy projektu Majestic 12 zřítil nedaleko mexicko texaské hranice u městečka Laredo jiný létající talíř - a další případy zřícení a pozorování létajících talířů pokračují dodnes. Je možné, aby to všechno byly meteorologické balóny?

Přidáno 26.8.2002
Převzato z serveru
zabava.centrum.cz


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007