DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y
celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Pendolino už jezdí!

V lednu a červenci 2003 jsme uveřejnili články týkajících se připravovaných nových rychlovlaků pro České dráhy (8 let zpoždění; Rychlovlaky pro České dráhy). Během posledních dní se však věci posunuly opět kupředu, takže nezbytný článek je opět tady...

    Lidé, kteří se léta těšili na to, že se svezou rychlovlakem Pendolino, se dočkali ve čtvrtek 21. prosince 2004. České dráhy ho v rámci zkušebního provozu nasadili na některé spoje na trase Praha - Děčín. Poprvé vyjel z pražského Masarykova nádraží v půl jedenácté dopoledne.
    "Zájemci o jízdu soupravou s naklápěcími skříněmi budou mít první možnost pravděpodobně na spoji číslo 772, který odjíždí z pražského Masarykova nádraží v 10:26 hodin. Vlak zastaví v Kralupech nad Vltavou, Roudnici nad Labem, Lovosicích a Ústí nad Labem," uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Zpět z Děčína pojede vlak ve dvě hodiny odpoledne. Podle něj bude v prvních dnech o vlak velký zájem hlavně z řad železničních fanoušků. Času na svezení však budou mít dost. V rámci testování musí vlak s cestujícími najezdit 50 tisíc kilometrů, což bude trvat několik měsíců. Pak musí vyřešit problémy s normami pro elektromagnetické záření a počkat na schválení. Pokud vše půjde dobře, mohl by být do běžného provozu nasazen koncem příštího roku. Bude jezdit do Rakouska, Německa a na Slovensko.
   V Česku jsou zatím tři soupravy ze sedmi, které dráhy za 4.35 miliardy korun od italského výrobce Alstom Ferroviaria objednaly. Vlak se měl v provozu objevit již před čtyřmi lety, ale dodávky zdržely problémy s výrobou v ČKD, které bylo tehdy členem výrobního konsorcia. ČD s koupí dalších souprav počkají, až se vyřeší hlavní problém vlaku - působení elektromagnetického pole motoru. Podle drah je problém už teoreticky vyřešen, jak bude úprava fungovat v praxi se teprve ukáže.

Přidáno 12.1.2005
Převzato ze serveru
www.novinky.cz


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007