DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y
celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Nové přeplňování pro benzínové motory

Motoráři automobilky Volkswagen přicházejí s revoluční pohonnou jednotkou: Zážehovým motorem 1.4 TSI s přímým vstřikováním benzinu do válců, který z objemu pouhých 1.4 l dává výkon 125 kW/170 k. Jeho točivý moment dosahuje v mimořádně širokém rozmezí otáček 1750 min-1 až 4500 min-1 špičkové hodnoty 240 Nm. (A v rozmezí otáček 1250 min-1 až 6000 min-1 neklesá pod hranici 200 Nm!)

    Klíčem k těmto zcela mimořádným parametrům je systém zdvojeného přeplňování do série uspořádaným turbodmychadlem a mechanickým Rootsovým kompresorem. Výsledkem tohoto unikátního řešení je kompaktní lehký agregát o objemu jen 1.4 l, jehož parametry jsou však srovnatelné s nepřeplňovaným zážehovým motorem o objemu 2.3 l, přičemž ovšem jeho spotřeba je o pětinu nižší! Konstruktéři automobilky Volkswagen připravili i druhou výkonovou verzi motoru 1.4 TSI, která má výkon snížený na 103 kW/140 k a jejíž točivý moment vrcholí na hodnotě 220 Nm.
    Přeplňování spalovacích motorů je efektivní cestou k vyšším výkonovým parametrům, nižší spotřebě a čistším spalinám. Nejrozšířenější systém přeplňování turbodmychadlem má však zejména u menších motorů velkou slabinu v malém točivém momentu a nízkém výkonu v nižších otáčkách, kdy malé množství výfukových plynů nedokáže dostatečně roztočit turbínu dmychadla. Konstruktéři automobilky Volkswagen proto přišli s unikátním řešením: V nízkých otáčkách "dopuje" motor mechanicky poháněný Rootsův kompresor, který se připojuje a odpojuje samočinně prostřednictvím elektronicky řízené magnetické spojky, zatímco ve vyšších otáčkách přebírá úkol zásobovat spalovací prostory dostatkem vzduchu tradiční turbodmychadlo.
    Systém zdvojeného přeplňování, který zvolili konstruktéři automobilky Volkswagen, tedy eliminuje slabiny a naopak využívá přednosti obou tradičních způsobů přeplňování: Mechanicky poháněný kompresor dává dostatečný plnicí přetlak už od nejnižších otáček, přičemž po roztočení motoru do oblasti středních otáček, kdy starost o plnění motoru přebírá turbodmychadlo, se kompresor samočinně odpojuje a neodčerpává tak část výkonu motoru pro svůj pohon, což se samozřejmě odrazí v nižší spotřebě. Motor 1.4 TSI bude k dispozici pro vozy Golf, Golf Plus, Touran a Jetta.

Přidáno 28.5.2006
Převzato ze serveru
www.volkswagen.cz


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007