DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y
celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


PC oslavil 20. narozeniny

Na letošní rok připadá několik zajímavých výročí. Je tomu totiž padesát let, co se začali komerčně dodávat první počítače, a své dvacáté výročí letos slaví i první osobní počítač IBM 5150.

     IMB PC (Personal computer) 5150 se začal prodávat 12. srpna 1981, tedy před dvaceti lety, a znamenal menší revoluci, protože přiblížil počítače běžným uživatelům. Jeho První osobní počítač (Personal Computer) - IBM PC 5150 uvedení bylo odpovědí na tehdy oblíbené stolní počítače určené na hry nebo na zpracování textů, které vyráběli např. společnosti Apple nebo Commodore. Aby IBM PC v této konkurenci obstál, vsadil jeho výrobce na nízkou cenu. Nejlevnější model bez disketové mechaniky se dal koupit za 1565 USD (to byla asi desetina obvyklé ceny počítačů). Úspěch byl nečekaný. Zatímco společnost IBM plánovala během pěti let prodej 250 000 těchto počítačů, už v roce 1984 prodala milióntý kus. IBM PC se stal jakýmsi standardem a pro ostatní, jemu podobné, se začalo používat označení "IBM PC kompatibilní" a rozjela se vývojová linie přetrvávající v podstatě dodnes. I dnes jsou počítače "IBM PC kompatibilní" a asi by na nich nebyl problém provozovat tehdejší aplikace.
     Počítač IBM 5150 měl procesor Intel 8088 pracující na frekvenci 4,77 MHz, 16kB nebo 64kB operační paměť, paměť ROM o kapacitě 40kB a žádnou, jednu nebo dvě disketové mechaniky pro diskety o velikosti 5,25" s kapacitou 160kB. Pevný disk v prvních modelech ještě nebyl, ale bylo možné k nim připojit magnetofon. V počítači nechyběl dodnes používaný sériový port (paralelní port byl na přídavné kartě) a byla v něm např. použitá i osmibitová ISA sběrnice. Kromě konektoru pro připojení magnetofonu byl počítač vybaven ještě konektorem pro připojení klávesnice (ta měla 56 kláves) a výstupem na monitor. Jako operační systém byl použit MS-DOS 1.0 (od tehdy ještě málo známého Microsoftu). K počítači se dodával černobílý (tedy přesněji černozelený) monitor IBM 5151 s úhlopříčkou 11,5", ale místo něj se dal použít i televizor. Podporoval jen textový režim MDA-Monochrome Display Adapter (text 25 x 40 nebo 25 x 80 znaků).
     První osobní počítač byl určen pro hraní televizních her, zpracování textů, výpočty v tabulkách a také pro jednoduchou prezentační grafiku. Výhodou IBM PC, která přispěla k jeho masovému rozšíření, byla levná, relativně jednoduchá, konstrukce. Ale výrobu "IBM kompatibilních" osobních počítačů brzy zahájily konkurenční firmy a společnost IBM postupně ztratila vedoucí postavení v této oblasti trhu.

Přidáno 21.10.2001
Převzato z časopisu
PPK 17/2001


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007