Co je to vlastně Magic? Magic, neboli jak se zkráceně říká sběratelské karetní hře Magic: the Gatering, je vlastně nelítostným soubojem dvou (či více) kouzelníků. Každý z nich má
20 pomyslných životů a prohraje ten, kdo o všechny dřív přijde. Souboj vedou hráči-kouzelníci pomocí svých karet, jež jsou v podstatě trojího typu: země (hory, lesy, pláně, bažiny a ostrovy) produkují jakousi magickou energii - "manu". Dále to jsou bytosti a nakonec kouzla, kterými hráči všelijak ovlivňují průběh hry, vlastnosti bytostí, či v neposlední řadě přímo počet soupeřových životů. Nutno ještě podotknout, což jistě ale již tušíte, že Magic je hra s fantasy námětem.
V úvodu bylo řečeno, že Magic: the Gatering (dále jenMtG) je sběratelská karetní hra. Co to znamená? Nehraje se pokaždé se stejnými listy jako v mariáši či žolíkách. Od roku 1993, kdy hra v USA vznikla, vycházejí téměř pravidelně za rok minimálně tři "expanze" (jakési sady karet), čítající dohromady něco přes 650 nových druhů karet. Každý hráč si podle určitých pravidel postaví svůj "balíček" (obvykle 60 kartový) a může se hrát.
Jak se staví takový "balíček"? Určitě uznáte, že z tak nepřeberného množství karet vybrat těch správných 60 není nic lehkého. To ovšem dává hře ten správný náboj, neboť se Vám jen těžko stane, aby soupeř měl stejný balíček, stejnou strategii hry, či dokonce stejný způsob pomyslného zabití soupeře. MtG má pět základních barev (podle druhů zemí): modrou (ostrovy), zelenou (lesy), červenou (hory), černou (bažiny) a bílou (pláně). Každá z těchto barev má svou určitou strategii podle níž se obvykle řídí i strategiie daného balíčku (proto hráči říkají např. "hraju modrou" apod.). Samozřejmě se barvy dají i kombinovat, pak hovoříme o vícebarevném balíčku. Některé balíčky bývají také založeny na tzv. "kombech". Kombem je mezi hráči nazývána kombinace dvou či více karet, které pak společně mají takový účinek, že to obvykle zásadním způsobem ovlivní průběh celé hry.
Jak kouzelníci "bojují"? Pomyslný souboj kouzelníků je veden většinou prostřednictvím bytostí. Bytosti jsou karty, jež mají v levém dolním rohu dvě čísla (útok/obrana). Tyto bytosti vyloží kouzelníci podle svých zdrojů, které jim dávají země, na stůl. A aby souboj nebyl fádní a nevyhrál ten,
kdo má více nebo silnější bytosti, používají kouzelníci během souboje různá kouzla. (Kouzla se opět vykládají podle zdrojů ze zemí.)
Nyní se Vám možná zdá, že není nic složitějšího než MtG. Opravdu, naučit se pravidla a principy hry vyžaduje trpělivost. Odměnou Vám pak jsou skvělé zážitky, ale i rozšíření Vašeho důvtipu, inteligence, tvůrčí schopnosti, vynalézavosti a fantazie. Vždyť MtG, tato špičková intelektuální zábava, byl zařazen mezinárodní společností lidí s vysokým inteligenčním kvocientem (MENSA) do pětice nejchytřejších her na světě. MtG je už ovšem také profesionální sportovní odvětví, kde se točí nemalé peníze. Každoročně je pořádáno několik desítek velkých mezinárodních turnajů. Vyvrcholením pak bývá mistrovství světa. Není bez zajímavosti, že jedním z dosavadních šesti mistrů světa se stal i Čech Jakub Šlemr.
Kde se dá MtG sehnat? Na prostou otázku prostá odpověď. Všude. MtG se dnes hraje v 10 jazykových verzích po celém světě. U nás je k dostání obvykle verze anglická. V kterých obchodech? MtG má na pultech každé větší knihkupectví, nebo téměř každý hráčský klub, kterých je nepočítaně.