DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y



celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Jak vypadá vrtulník LZZS

Je to už nějaký pátek, co jste se tu mohli dočíst, jak funguje ZZS (Zdravotnická záchranná služba). A protože můj bratr lékař (narozdíl ode mě) nezahálí, mohu sem nyní přidat fotoreportáž z vrtulníku LZZS (Letecká zdravotnická záchranná služba). Je to sice s dlouhým zpožděním poté, co jsem fotografie získal, ale lepší pozdě, než nikdy, že?

    Abych nezačal hned tak zhurta, nejprve trochu "omáčky", kterou jsem si vypůjčil z webu ZZSLK: Posádka pracuje ve složení pilot, paramedik (záchranář) a lékař. Operační středisko vysílá vrtulník k primárním zásahům do terénu tam, kde je terén špatně přístupný sanitním vozidlem a posádka by se na místo nedostala do 15 minut, dále k pacientům, kde je třeba šetrný transport nebo je třeba transport nemocného urychlit. LZZS se využívá také v případech, kdy stav nemocného nebo raněného vyžaduje transport přímo z místa neštěstí do specializovaného zdravotnického zařízení. Posádka vrtulníku může zasahovat také v nepřístupném terénu (např. skalní masiv) a to pomocí speciálně vycvičených záchranářů (Skupina speciálních a zdravotnických činností) pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou. A teď už slíbené fotografie, společně s krátkými komentáři, abyste vůbec věděli, na co se díváte :o)

Kryštof 18

Kryštof 18

Vrtulník Eurocopter EC 135 T2 - dvoumotorový, dvoupilotní vrtulník ve službách Záchranné zdravotnické služby Libereckého kraje, resp. Letecké zdravotnické záchranné služby Liberec. Povšimněte si volacího znaku "Kryštof 18". Všechny vrtulníky LZZS používají volací znak "Kryštof + číslo". A to nejen u nás, ale v celé Evropě.

Kryštof 18

Kryštof 18

Pilot vrtulníku musí stejně jako řidič auta dobře vidět, takže stěrač a "zpětná" zrcátka jsou nutnou výbavou. Povšimněte si však, že "zpětná" zrcátka poskytují výhled spíše pod helikoptéru.

Kryštof 18

Kryštof 18

Aby se vrtulník do ničeho nezamotal, má vespodu i na vrchu kabiny řezačky, které jej v krizové situaci dokáží zbavit překážejících drátů.

Kryštof 18

Kryštof 18

Kryštof 18

Tyto prvky asi zná každý i od jiných helikoptér, nicméně pro úplnost postupně zeshora - kormidlo, rotor s listy a sání motoru.

Kryštof 18

Kryštof 18

Kryštof 18

Pilotní kabina - povšimněte si, že narozdíl od automobilu, sedí hlavní pilot napravo a místo vlevo je určeno pro kopilota-navigátora. Na všech fotkách vidíte krásně hlavní knipl (na zemi samozřejmě zabezpečený) a na poslední fotce si věnujte pozornost již zmíněným "zpětným" zrcátkům a vůbec celého prosklení kabiny - pilot prostě musí vidět všude.

Kryštof 18

Kryštof 18

Kryštof 18

Abyste neměli pocit, že řídit vrtulník je procházka růžovým sadem - druhý knipl, navigace a vysílačky a samozřejmě nezbytně tlačítky a páčkami posetý strop. Na stropě si opět všimněte prosklení a možnosti výhledu pilotů.

Kryštof 18

Jenže tenhle vrtulník není jen o létání, ale i o zachraňování životů. Zády ke směru letu sedí lékař, po směru letu pak paramedik (záchranář). U jejich nohou stojí na zemi lehátko pro pacienta.

Kryštof 18

Tudy se lehátko s pacientem nakládá. Moc prostoru pacient nemá, jenže tady nejsme v Hiltonu (i když cena "výletu" touto helikoptérou lecjaký pokoj v Hiltonu převyšuje) a žádnému člověku, který má tu smůlu (nebo štěstí?), že pro něj tenhle stroj přiletí, to jistě vadit nebude.

Kryštof 18

Kryštof 18

Lehátko pro převoz pacienta a prostor pro jeho umístění.

Kryštof 18

Kryštof 18

Kryštof 18

Kryštof 18

Helikoptéra samozřejmě obsauje i všechno vybavení potřebné k práci lékaře: na první fotce dávkovače, odsávačka a hadice s kyslíkem, na druhé defibrilátor (oživování elektrošoky) a ventilátor (umělé dýchání), na třetí skřínky na léčiva a doktorova vysílačka pro komunikaci se základnou a na čtvrteé fotografii láhev se stračeným kyslíkem.

Přidáno 14.9.2007



Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007