DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y



celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Kočár pro prezidenta

Prezident České Republiky Václav Klaus převzal koncem prosince loňského roku reprezentační automobil Škoda Superb V6 2.8 v černé metaliské barvě se speciální výbavou.

    Nový automobil pro hlavu státu poskytla společnost Škoda Auto a předseda představenstva Vratislav Kulhánek vozidlo osobně předal. Škoda Superb v nejvýkonnější verzi se zážehovým motorem 2.8 V6 142kW/193k a samočinnou pětistupňovou převodovkou Tiptronic vychází ze speciálního provedení představeného ve světové premiéře na Autosalonu 2003 v Brně. Prezidentská verze má nosiče vlajek vpředu na obou blatnících, interiér v černé kůži, střešní okno se slunečními články, roletovou clonu na zadním okně, sedadlo spolujezdce s výklopnou opěrkou Footboard, navigační zařízení s příjmem televizního signálu, telefon, vysílačku, pracovní stolek, maják se sirénou, přední, boční a hlavové airbagy, kola z lehké slitiny se speciálním nátěrem a pneumatikami Barum atd.
    Nový prezidentský automobil rozšířil řadu šesti vozů Škoda Superb, které byly již dříve dodány prezidentské kanceláři. "Nedovedu si představit, že by italský politik jezdil v jiném voze než italském, francouzský politik v jiném než francouzském a německý v jiném než německém," zdůraznil Václav Klaus, který byl zjevně automobilem Superb potěšen. Sám si pořídil vůz Škoda Octavia, a také jeho dva synové jezdí s automobily zančky Škoda.
    Jeho předchůdce Václav Havel se vyznamenal nevhodným výrokem ve smyslu "Superb je stejně Volkswagen", což je ovšem zavádějící hned z několika důvodů. Zaprvé společné podlahové plošiny, jež klient nevidí, jsou dnes běžnou součástí konstrukce při zachování identity různých značek, a zadruhé výroba českého Superbu probíhá ve zcela nové české továrně, která zaměstnává české lidi. Originální české automobily Tatra do jeho prezidentské kanceláře také nikdy neprorazily, přestože ještě dnes vzbuzují ve světě obdiv, a přezíravý nezájem státních orgánů nakonec vedl v roce 1998 k definitivnímu ukončení jejich výroby. Vozy jiných, včetně německých značek, si ostatně mohou pořídit i představitelé rozvojových zemí, které nedokáží vlastní automobily vyrábět ani konstruovat, a právě Havlova výměna jedné německé značky za druhou byla exemplárním mrháním pěnězi daňových poplatníků. V jiných zemích s tak bohatou tradicí automobilového průmyslu jsou totiž na vlastní výrobky patřičně hrdí. Prezidentská Škoda Superb je tedy logickým návratem tohoto trendu.

Přidáno 26.4.2004
Převzato z časopisu
Automobil Revue 2/'04


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007