DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y
celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


České radiokomunikace budou nabízet internet přes elektrické vedení

Vysokorychlostní připojení k internetu přes ADSL u nás bude mít velkého konkurenta - připojení přes rozvody elektrického vedení. Internet přes elektřinu u nás budou nabízet České radiokomunikace. Ceny by měly být velmi zajímavé.

   České Radiokomunikace se dohodly s firmou TTC a nabídnou v České republice připojení k internetu přes rozvody elektrické energie (PLC = PowerLine Communications). Technologie, která by mohla přivést internet opravdu do každé domácnosti, byla poprvé otestována v roce 1997 v Manchesteru a další vývoj se zpomalil kvůli technickým obtížím. U nás si PLC vyzkoušela minulé léto Západočeská energetika, České radiokomunikace hodlají technologii PLC zavést ve velkém.
PLC by mohla být přímou konkurencí ADSL - u nás plánují Radiokomunikace nejnižší rychlost přenosu 512 kb/s, nejvyšší garantovanou 2 Mb/s, ale podle ředitele Telekomunikační divize Jaromíra Charváta dosahují i rychlosti kolem 3 Mb/s. Konkurenceschopná by měla být i cena - radiokomunikace ji hodlají udržet kolem 1 000 korun a navíc k připojení k internetu dostanete i možnost IP telefonie.
    Internet přes elektřinu je mimořádně efektivní metoda: Signál je veden elektrickou sítí, existujícími rozvody - stačí tedy, abyste počítač připojili do elektrické zásuvky. V jedné z domácích zásuvek pak budete mít speciální modem. Konektivita je přivedena anténou na střeše. Radiokomunikace technologii zkoušejí ve své budově na Strahově a v dalším komerčním průmyslovém areálu, zatím prý úspěšně. Společně s Pražskou energetikou pak chystají dva pilotní testy v rezidenčních stavbách: chtějí zasíťovat jeden panelový dům nebo menší sídliště a nasadit ji i ve vesnici. Tato místa se vybírají právě teď.
    Přes elektrické rozvody lze vést i 2 - 10 mb/s. Technologie je převratná v tom, že překonává problém takzvané poslední míle - tedy problém, jak dostat vysokou rychlost připojení až k samotnému uživateli. Zatímco u ADSL je nutná vysoká kvalita telekomunikačních kabelů, rozvody elektřiny by neměly být problémem. A nezapomeňme na další pokrok v budoucnu. Spolu s internetem v domácnosti by se vám také mohla automaticky odečítat spotřeba elektřiny a mohli byste si zesíťovat domácí spotřebiče: například ledničku, pračku, mikrovlnnou troubu. V zahraničí firmy vytýkají technologii především nutné vysoké počáteční investice, u kterých se nedá odhadnout, za jakou dobu se vrátí. Problémem by mohly být i rušivé jevy, jako třeba připojený motor nebo zářivka, podle Charváta však jen mírně sníží přenosovou rychlost a nedojde k výpadku.
    PLC je zatím úspěšně nasazeno v několika evropských zemích - Německu, Holandsku, Norsku, Španělsku, v polském Krakovu. Poměrně vpředu je Indie, masově se zavádí PLC na americkém venkově.

Přidáno 13.9.2002
Převzato ze serveru
http://www.mobil.cz


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007