DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y
celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


První olympijské hry třetího tisíciletí

Winter olympic games 2002 - Salt Lake City

Dějištěm XIX. zimních olympijských her je Salt Lake City, dvousettisícové americké město ležící 1300 metrů nad hladinou moře na svazích pohoří Wasatch. Slibuje (konečně jako všichni předešlí pořadatelé), že první bílá olympiáda třetího tisíciletí bude největší, ze všech dosavadních. Což znamená překonat řadu rekordů, které vytvořili před čtyřmi lety Japonci v Naganu. Startovalo tam 1488 mužů a 814 žen ze 72 zemí. Soutěžilo se v deseti sportovních odvětvích a 68 disciplínách. Náštěvnický rekord je však z Calgary '88: hry tam vidělo 1 339 000 diváků.

A jaká sportovní odvětví uvidíme v Salt Lake City? Bude jich celkem devět a to tyto: Lyžování, Jízda na bobech, Curling, Krasobruslení, Lední hokej, Jízda na saních, Rychlobruslení, Skeleton, Snowboarding. Pojďme si nyní udělat malý výlet do historie a popsat si jednotlivá odvětví.

Lyžování
Historie zimních sportů není v převážné míře tak dlouhá a bohatá jak je tomu u letních sportů. Nicméně najde se mezi nimi i výjimka. Tím je lyžování, které lze považovat, stejně jako u letních sportů atletiku, za královnu zimních sportů. Lyžování Lyžování vzniklo ve Skandinávii před několika tisíci lety. Až do 19. století byly lyže používány zejména k lovu, ve válečnictví a vůbec k pohybu po za zasněženém terénu. První lyžařský klub byl založen v Norsku v roce 1877. První národní lyžařský svaz vznikl v roce 1903 v Čechách, poté ve Švýcarsku, Rakousku a Německu. Mezinárodní komise lyžování (ISC) byla založena v Oslu v roce 1910 a v roce 1924 Mezinárodní lyžařská federace (FIS).
Lyžařské soutěže prochází vývojem, který stále není u konce. Kromě běžeckých a sjezdových disciplín má zvláštní postavení skok. Spojením běhu a skoku vznikla další disciplína – Severská kombinace. Opakem této disciplíny je pak Alpská kombinace, která se skládá ze sjezdu a slalomu. V roce 1948 byla však ze ZOH vyřazena (MOV neuznává soutěže, hodnocené součtem dvou samostatných disciplín). Teprve v roce 1988 byla opět zařazena, avšak slalom v kombinaci se jezdí samostatně od slalomu speciál. Roce 1988 byl premiérou pro skokanské soutěže družstev a závodu sdruženého družstev. Několikrát se měnily vzdálenosti běžeckých závodů, body můstků ve skoku na lyžích. Skoky na lyžích zahrnují v současné době čtyři disciplíny: Normal, Large, Team a Ski Flying. Součástí lyžařského sportu je dnes akrobatické lyžování, které zahrnuje disciplíny, které jsou rozděleny podle techniky a zařazených akrobatických prvků (Aerials, Acro, Moguls, Dual Moguls). Vzniklo v Americe v roce 1960 v průběhu sociálních změn jako výraz nového svobodného stylu lyžařské techniky. První závody se uskutečnily v roce 1966 v Attitash. Od roku 1979 je součástí FIS.

Jízda na bobech
Je řízena FIBT (Féderation International de Bobsleigh et Tobogganing), která byla založena Jízda na bobech v roce 1923. I když je mladší než je jízda na saních, byla součástí ZOH již od roku 1924. Tento sport se objevil v druhé polovině 19. století ve Švýcarsku, a to jako zábava bohatých Angličanů, kteří tam trávili své dovolené. Při své zábavě spojovali dvoje saně k sobě, což inspirovalo Američana Townseda, který vyrobil první "bob". Nejdříve byly boby dřevěné, poté však se vyráběly z kovu. V roce 1887 vznikl první bobový klub na světě v St. Moritz ve Švýcarsku. Zpočátku se jezdilo na čtyřsedadlových bobech, i když i s pěti členy. Od roku 1932 se konají soutěže také dvousedadlových bobů.

Curling (Metaná)
Pochází ze Skotska, kde se hrála již v 16. století. První klub metané byl založen již v roce 1716 ve městě Kilsyth. Do Ameriky přinesli tento druh sportu angličtí vojáci a první americký klub metané byl založen v Montrealu v roce 1807.

Krasobruslení
Vzniklo jako lidová zábava (v určitých oblastech bylo krasobruslení pouze výsadou šlechty) ve 14. století Krasobruslení v Nizozemí. Teprve v 18. století došlo k rozvoji krasobruslení, a to zásluhou změny ostří brusle, což umožňovalo provádět složitější figury. V roce 1742 byl založen první krasobruslařský klub na světě – Edinburg Skating Club, ale teprve o třicet let později byla vydána první krasobruslařská příručka. První krasobruslařská soutěž se uskutečnila ve Vidni v roce 1882. První (neoficiální) mistrovtsví Evropy se uskutečnilo v roce 1891. Od roku 1924 je krasobruslení neodmyslitelnou disciplínou ZOH. Nejprve to byly pouze tři disciplíny: soutěž mužů, žen a sportovní dvojice. Od roku 1976 byla přidána i čtvrtá – taneční páry.

Lední hokej
Lední hokej je druhým sportem, který se objevil v programu OH ještě před vznikem ZOH. Lední hokej Vznikl v Kanadě. V průběhu 60. a 70. let minulého století se zformoval do dnešní podoby. Do Evropy se dostal přes Anglii, dále se šířil do Belgie, Francie a dalších zemí Evropy. Mezinárodní hokejová federace (LIGH) byla založena v roce 1908. Mezi zakládajícími členy jako Francie, Anglie, Švýcarsko a Belgie patřil i český národní hokejový svaz. Teprve potom přistoupilo Německo, Švédsko, USA a Kanada. Pravidla, která platila již od roku 1905 byla tak nejasně napsána, že připouštěla různé výklady. Proto v roce 1909 byla zformulována nová. Byly stanoveny nové rozměry hrací plochy, branek a hrací doba byla prodloužena na 2 x 20 minut. V roce 1929 byla hrací plocha rozdělena na 3 pásma, v roce 1932 byla povolena přihrávka vpřed uvnitř jednotlivých třetin, 1936 přes středovou čáru apod. Postupně se zvyšoval i počet hráčů. Hra tělem byla možná nejdříve pouze ve vlastní třetině, potom v obranné polovině a na nátlak Kanady nakonec po celé ploše.

Jízda na saních (Luge)
Je nejmladším sportovním odvětvím zimních olympijských her, třebaže jsou saně jedním z nejstarších dopravních prostředků (dochované nálezy pocházejí již z roku 6500 př. Kr.) a jako sport se jízda na saních provozovala už na začátku 80. let 19. století. V roce 1957 byla založena mezinárodní sáňkařská federace (Féderation Internationale de Luge - FIL), která řídí sáňkařský sport. Součástí zimních olympijských her je jízda na saních od roku 1964. Na programu her jsou tři disciplíny – závod mužů jednotlivců a dvojic a závod žen.

Rychlobruslení
Bylo již od středověku oblíbeno zejména ve Skandinávii. Brusle zatiž sloužily jako významný dopravní prostředek po zamrzlých jezerech a kanálech. Už od roku 1555 se dochovaly zmínky o rychlobruslařských závodech u severských národů. První mistrovství světa se konalo v roce 1893 v Amsterodamu v disciplínách na 500, 1500, 5000 a 10000 metrů.

Skeleton
Stejně jako jízda na bobech vznikl skeleton ve Švýcarsku v St. Mortiz. Jde o speciální druh saní, na kterých závodník leží na břiše hlavou dolů. Na prvním skeletonu jezdil Angličan Shild již v roce 1884. V roce 1923 vznikla FIBT a o 3 roky později byly obě disciplíny - jízda na bobech a skeleton – zařazeny k olympijským sportům.

Přidáno 20.2.2002


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007