DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y




celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


2x tip pro dovolenou

Tak jsem zase prolistoval jeden ženský magazín ;) a narazil jsem na dva zajímavé články. První mě docela pobavil, jedná se o jakýsi "slovník výrazů z katalogů cestovních kanceláří". Druhý se týká toho, co (ne)potřebujete při cestování po EU. Počítám totiž, že jsem nebyl jediný člověk, který stále neveděl, jak to vlastně je.




Katalogy cestovních kanceláří

Listovat barevnými prospekty a hledat cíle své skvělé dovolené - sotva existuje něco hezčího. Bohužel skutečnost je často vzdálená tomu, co slibovaly lákavé obrázky a popisky. Cestovní kanceláře mají totiž svojí hantýrku, která se snaží nedostatky (pochopitelně) zamlžit.

  • Krátký transfer z/na letiště: V tomto letovisku si moc klidu neužijete - nad pláží neustále hučí startující a přistávající letadla.

  • Idyla na klidném místě: Tady dávají lišky dobrou noc. Restaurace budete v blízkém okolí hledat marně.

  • Rozvíjející se letovisko: Kulisu letoviska tvoří staveniště. Rámus dostanete "inclusive".

  • Dobré dopravní spojení: Bydlet budete hned vedle rušné hlavní silnice. Každý den a noc se bude kolem vašeho hotelu prohánět spousta aut a motorek.

  • Turisty oblíbená oblast: Vítejte ve městě betonových hradů plných postelí.

  • Nově otevřený hotel: Hotel je skvělý, avšak hosté jsou pokusní králíci, protože personál (kuchyň a servis) se zatím ještě zapracovává.

  • Pouze 200 m k moři: Pravděpodobně se v místě nenachází žádná pláž, ale spíš jen přístav nebo útesy. Jinak by v katalogu stálo "pouze 200 m na pláž".

  • Pokoj situovaný směrem k moři: Moře určitě není vidět - před vaším balkonem stojí domy nebo stromy.

  • Hotel vhodný pro podnikavé: Tady nezamhouříte oka. V sousedních pokojích slaví hlučné skupinky párty bez konce.

  • Hotel vhodný pro rodiny s dětmi: Milé dětičky dokážou dělat pořádný rámus. Pokud žádné nemáte, raději se takovým hotelům vyhněte.

  • Čisté, účelně zařízené pokoje: Komfort? Zapomeňte!

  • Nevtíravý servis: Prakticky žádný personál.

  • All inclusive: Zní to jako cenově výhodná dovolená. Ale co všechno patří do "inclusive" - jsou to i nápoje, které si objednáte u bazénu? Než podepíšete, přečtěte si dodatky psané drobným písmem.





Cestování v Evropské Unii

Spousta věcí se změnila po našem vstupu do Unie. Víme vůbec, co všechno potřebujeme a co naopak ne při cestách do zahraničí? Drtivá většina obyvatel České republiky letos vycestuje za hranice. Jaké doklady si (ne)vzít s sebou?

  • Občasnký průkaz se stal po prvním květnu nejdůležitějším dokladem při cestách českých občanů na území EU. Od data vstupu plně nahradil dosud platný pas (pouze v EU!). Akceptovat by se však měly pouze poslední průkazy se strojově čitelnou zónou a hologramy. Takový dokument vystavují příslušné orgány od července 2000. Cestovat můžete pochopitelně i s pasem. O jednotné euroobčance se v Unii zatím neuvažuje.

  • Řidičský průkaz se od vstupu vydává podle vzoru Evropského společenství. Stávající řidičské průkazy budou postupně vyměňovány. Nové řidičské průkazy mají podobu plastové karty s emblémem EU a rozlišovacím znakem státu. Mají životnost 10 let.

  • Celní kontroly pohybu zboží zmizely dnem přičlenění. A protože nemáme žádnou hranici s nečlenským státem EU, zachovají se pravidelné prohlídky pouze na letištích a to jen v případě, že přicestujete ze státu, kterí není členem.

  • Přivézt si z EU můžete prakticky vše, co v jiné členské zemi koupíte. Omezení platí jen při dovozu alkoholu a cigaret. Normy jsou však velkorysé. U osob nad 16 let povolují 800 kusů cigaret a 200 doutníků, nad 18 let povolují 90 litrů vína a 10 litrů lihovin. Limity lze navíc překročit, pokud doložíte, že vše je určeno pro vaši spotřebu. Přísné omezení má pouze Dánsko, Švédsko a Finsko. Tam je povolen přivézt jen litr tvrdé lihoviny.

  • Povinnost ukázat zavazadlový prostor automobilu na hranicích přesto zůstává. Policie má právo kontrolovat, zda nechcete do jiné členské země vyvézt zákonem zakázané věci (drogy, zbraně), předměty vyžadující pro transport speciální povolení nebo nelegální přistěhovalce.

  • Kontrole se nevyhnete. Už nyní Češi jako plnoprávní občané EU mohou cestovat na jejím území pouze s občanskými průkazy. Přesto bychom se neměli divit, že na některých hranicích projedeme bez kontrol a na jiných si i několik desítek minut počkáme. Problém je v tzv. schengenském prostoru. Schengenská smlouva platí v Belgii, Německu, Španělsku, Francii, Lucembursku, Nizozemsku, Portugalsku, Řecku, Itálii, Rakousku, Dánsku, Finsku a Švédsku. Tyto země se dohodly na úplném odbourání hranic. Mezi nimi se tedy pohybujeme bez potíží. O to pečlivější jsou ale vůči cizincům před vstupem do tohoto teritoria.


Přidáno 23.6.2004
Převzato z časopisu
Svět ženy 6/2004


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007