DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y



celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Digitální vysílání

Mnoho z vás jistě již zaznamelo, že se v ČR chystá spuštění digitálního vysílání televize a rozhlasu. Bohužel souhrné informace chybí. Proto jsem posháněl a stručně sepsal to nejzajímavější z daného tématu. Je možné, že v článku naleznete drobné nesrovnalosti, neboť každý zdroj uvádí trochu něco jiného...

Výhody a nevýhody
Digitální vysílání je proti současnému (analogovému) principielně úplně jiné a bez nadsázky lze říci, že lepší. Technické rozdíly asi nejsou tolik zajímavé, zaměřme se spíše na výhody. V první řadě je to výrazné zkvalitnění přenosů. Dalším plusem je menší náročnost na šířku frekvenčního pásma pro jeden kanál. Laicky řečeno po přechodu na digitální vysílání budeme kupříkladu moci přijímat místo současných čtyřech televizních stanic dvanáct, aniž by bylo potřeba přidělovat další cenná frekvenční pásma. Digitální vysílání lze pak navíc šířit buďto pozemními vysílači, kabelem nebo satelitem. V praxi to znamená pokrytí celé populace stejně kvalitním signálem. V neposlední řadě nezapomeňme na to, že digitální vysílání bude možno do budoucna neustále zkvalitňovat a přidávat k němu další služby (uvažuje se např. o připojení na internet).
    Jediná nevýhoda plyne z použití jiných principů. Srozumitelně řečeno to znamená, že pro vysílání i příjem digitálního signálu bude potřeba úplně obměnit všechna zařízení. Netřeba se však bát vysokých jednorázových investic. Jednak několik (4 - 5) let bude staré analogové vysílání fungovat současně s novým digitálním. Navíc pak k přijmačům bude možné zakoupit jakési "redukce" a tím staší přístroj používat k příjmu i digitálního vysílání.

Kdy to bude?
V listopadu 2004 vypsala rada Rada pro rozhlasové a televizní vysílání výběrové řízení na licence pro digitální vysílání. Tyto licence budou časově omezené na až osm (rozhlas) resp. až dvanáct (televize) let. Do devadesáti dnů musela vyhlásit RRTV termín veřejného slyšení pro žadatele (probíhá v těchto dnech) a po dalších devadesáti dnech po tomto datu musí rozhdnout o (ne)přidělení licencí. Ti, kteří licenci získají, pak musí zahájit vysílání do 180ti (rozhlas) resp. do 360ti (televize) dní. To znamená, že prvního celoplošného digitálního vysílání bysme se měli dočkat nejpozději na Vánoce 2005 v případě rozhlasu a v červnu 2006 v případě televize.
    Zastaralé analogové vysílání by dle současných prognóz mělo úplně skončit až ke konci roku 2010, nicméně přesný termín zatím není znám.

Testovací provoz
Pokud chcete okusit digitální vysílání už dnes, máte možnost v Praze a nejbližším okolí. Na vysílačích Cukrák, Ládví, Strakov a Zelený pruh totiž České  radiokomunikace a Czech digital group provozují dva pilotní projekty. Jejich součástí je právě testovací vysílání několika televizních i rozhlasových stanic právě digitálním přenosem. Nicméně kvalita prý není vysoká a prozov často trpí výpadky. Kdo tedy není úplný technofil, nechť si radši rok počká...

Přidáno 28.2.2005


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007