DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y
celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014

                  ! " # $ % & ' ( ) * + , - . / 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 : ; < = > ? @ A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z [ \ ] ^ _ ` a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z { | } ~  €  ‚ ƒ „ … † ‡ ˆ ‰ Š ‹ Œ  Ž   ‘ ’ “ ” • – — ˜ ™ š › œ  ž Ÿ   Ą ˘ Ł ¤ Ľ Ś § ¨ Š Ş Ť Ź ­ Ž Ż ° ą ˛ ł ´ ľ ś ˇ ¸ š ş ť ź ˝ na však dala dohromady tolik peněz (i odvahy), aby se do díla mohla pustit.

Lidé rozejděte se, tady bude voda!
Největšímu vodnímu dílu světa místní lidé říkají Da-Ba (Velká hráz). Jeho stavbou, která začala před deseti lety, moc nadšeni nejsou. V zaplavovaném území zůstaly desítky měst a stovky vesnic, vystěhovat se muselo na milion lidí. "Doufali jsme, že aspoň při stavbě najdeme práci," říká rolník Li-Pan, "jenže firmy si přivezly levnější dělníky z východu Číny." Také odsun obyvatel neproběhl tak promyšleně, jako když se třeba u nás za první republiky stavěla Vranovská přehrada a pro lidi ze zatopeného Bítova byla postavena nová krásná obec i s kostelem. "Úřady nás odvezli do malého panelového bytu a tím to všechno skončilo," stěžuje si bývalá majitelka zelinářství Wan Žen-hui. "Novou práci si prý máme najít sami."
    Při přesídlování se ukázalo, že ani rudý nátěr nic nezměnil na tisícileté tradici úplatků a rozkrádání. Pro čínské úředníky pořád platí přísloví Císař je daleko rodina blízko. Vinou toho se z naplánovaných odškodnění za opouštěné domy "ztratilo" 52 milionů dolarů a tisíce rolníků zjistilo, že místo slíbené dobré půdy dostávají neúrodný suchopár. Korupce provázela i výstavbu Da-Ba samé - za mříže putuje na sto lidí, ředitel jednoho z úseků stavby dostla za zpronevěru 1.5 milionu dolarů kulku do týla!

Jen si přepněte na Da-Ba Čínská vlád


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007