DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y




celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Asteroid 2002 NT7

Praha, Londýn - Za sedmnáct let, přesně 1. února 2019, může podle vědců nastat konec světa. Tedy světa, jak ho známe dosud. Země se ten den může střetnout s asteroidem označovaným za dosud nejnebezpečnější objekt, jaký byl kdy ve vesmíru zpozorován. Pravděpodobnost srážky je největší, s jakou se vědci dosud setkali. Přesto je podle odborníků velmi nízká. "Tento asteroid se stal objektem, s nímž je spojeno dosud největší riziko za krátkou historii sledování asteroidů", řekl BBC Benny Peiser, britský expert na asteroidy. "Takový objekt zasáhne Zemi jednou za jeden či dva miliony let", dodal. Asteroid dostal označení 2002 NT7 a v průměru má více než dva kilometry. Podle předběžných propočtů by za méně než sedmnáct let narazil do Země rychlostí téměř třiceti kilometrů za sekundu. Následky srážky by byly katastrofální - při dopadu by se uvolnila obrovská ničivá energie, v klimatu planety by nastalý zásadní změny a její obyvatelé by museli svést dlouhý boj o přežití.
    "Pokud by zasáhl Zemi, celý kontinent by vybuchl", řekl agentuře Reuters Peter Bond z britské Královské astronomické společnosti. "Ale je to opravdu velmi vzdálená možnost", zdůraznil. Astronom Bénny Peiser řekl agentuře Reuters, že v nejhorším scénáři by měla taková katastrofa celosvětový dopad. "Způsobila by zhroucení ekonomického a společenského systému a odsoudila by nás k životu v temných dobách", uvedl.
    Asteroid byl zpozorován teprve před čtrnácti dny, a vědci jsou tedy zatím jen v počátečních stadiích jeho zkoumání. Pravděpodobnost srážky je opravdu mimořádně malá, přibližně jedna k milionu, i tak je to ovšem pro vědce událost, neboť podle předběžných propočtů se tento asteroid stal potenciál ně nejnebezpečnějším v historii. Další pozorování určí, jak vážné je riziko.
    Na jedné ze stupnic, kterou astronomové popisují možné riziko střetu, se dostal na vůbec nejvyšší hodnotu. "Tato unikátní událost by ovšem neměla zakrýt fakt, že další pozorování v nadcházejících týdnech téměř jistě - doufáme - toto nikdy nepotvrdí", prohlásil Benny Peiser. Vědci nyní budou asteroid dále sledovat a zpřesňovat výpočty - například internetové stránky NASA již včera večer uváděly pro míru rizika upravený a poněkud menší stupeň. Na jiné škále spadá pohyb tělesa zatím do kategorie "událost vyžadující po drobné pozorování".
    Vědci se domnívají, že tento případ musí sloužit jako varování, že ničivý střet se nedá vyloučit a že lidstvo musí hledat cesty, jak se mu případně vyhnout. "Dříve či později zjistíme, že nějaký objekt bude opravdu mířit ke srážce s námi. A nakonec ho budeme muset odklonit z jeho dráhy", řekl Peiser agentuře Reuters. Do dal však, že takové technické možnosti lidstvo nebude mít ještě po několik desítek let.
    V polovině června proletěl asteroid o velikosti fotbalového hřiště poměrně velmi blízko Země, ve vzdálenosti asi 120 000 kilometrů. Podle vědců to byl za několik desítek let největší objekt, který kolem Země proletěl "tak blízko". Byl po měrně malý, jeho dopad by však zničil tisíce kilometrů čtverečních v okolí epicentra. Vědce zaujal také tím, že ho nezaznamenali včas - byl zaregistrován až poté, co Zemi minul. Další velké asteroidy, srovnatelné s tím, který hrozí nyní, proletěly kolem země počátkem roku, byly však daleko a nevyvolaly Žádné větší obavy.
    Podle jednoho modelu, který vloni zveřejnili američtí vědci, by dopad asteroidu o průměru jednoho kilometru mohl vyhladit asi čtvrtinu světové populace. Zároveň ovšem uvedli, že podle jejich modelu je takto ničivá srážka méně pravděpodobná, než se dříve uvádělo. Jejich verdikt zní: sázíme jedna ku pěti tisícům, že v nejbližších sto letech se to nestane.

Carnero
30.7.2002
Převzato z novin
MF Dnes - 27.7. 2002

Asteroid 2002 NT7: upřesnění

Los Angeles - Konec světa za sedmnáct let nenastane. Velký asteroid, který se podle vědců mohl v roce 2019 srazit se Zemí, nás mine. Podle přesnějších propočtů to uvedli experti NASA. "Na základě nových pozorování a propočtů můžeme jednoznačně vyloučit, že by asteroid 2002 NT7 mohl 1. února 2019 dopadnout na Zemi", praví se mimo jiné v jejich prohlášení.
    Asteroid 2002 NT7 byl poprvé zpozorován počátkem července a vyvolal menší pozdvižení, neboť se stal z hlediska možné srážky podle prvních propočtů dosud nejnebezpečnějším vesmírným tělesem. Pravděpodobnost srážky, která by mohla zahubit velkou část lidstva, byla totiž největší, jaká kdy byla vypočtena. I tak byla ovšem poměrně malá asi jedna k milionu. Nyní je však srážka již zcela vyloučena.

Přidáno 17.9.2002


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007