DOMŮ       POSTŘEHY       ČLÁNKY       SRANDIČKY       VTIPY       OBRÁZKY       MULTIMÉDIA       EDITORAL  


č l á n k y
celkem: 94 článků
naposledy: 26. března 2014


Hokejová aréna plná počítačů

Reklama přirovnávající víceúčelovou sportovní halu ke starověkým arénám upozorňuje jen na možnosti využití a pohodlí, které návštěvníky Sazka Areny čeká. O drtivou část tohoto se stará výpočetní technika, jíž je aréna naplněná od podlahy až ke střeše.

    První setkání s informačními systémy spojenými s provozy haly čekají návštěvníka ještě před vstupem do samotné budovy. Pokud nekoupíte lístek od překupníka nebo jej nevyhrajete v nějaké soutěži, bude váš nákup registrován prostřednictvím aplikace napojení na podnikový informační systém SAP. Před vstupem každého návštěníka Sazka Areny čeká také trochu nepříjemné setkání s moderní technikou. Kvůli zvýšené bezpečnosti, která je srovnatelná se zabezpečením letišť, je nutno projít ochrannými rámy, které zjišťují přítomnost zbraní a jiných nebezpečných předmětů. Speciální rentgen prohlédne také obsah zavazadel.
    Pohyb v rámci veřejných prostor Sazka Areny je volný a orientaci usnadňuje informační systém, jehož nejviditelnější části jsou plazmové obrazovky LG s metrovou úhlopříčkou. Tyto obrazovky jsou jak ve vstupních prostorech, tak v dalších místech - například restauracích. Stejné obrazovky jsou instalovány také do šaten sportovců. Signál je dodáván dvěma samostatnými okruhy. Součástí informačního systému je také několik klasických obrazovek s vlastním rozvodem televizního signálu.
    Po usednutí do hlediště je návštěvník obklopen dalšími prvky, mezi nimiž vyniká dvacetitunová kostka zavěšená na strešní konstrukci uprostřed haly. Kostku, která uvnitř skrývá dvoupatrové lešení pro případné opravy, tvoří čtyři velkoplošné obrazovky s rozměry 5.8 x 4 m postavené na technologii LED o rozteči 12 mm. Na tyto hlavní obrazovky navazují menší o rozměru 5.8 x 1.8 m zobrazující časomíru a stav zápasu. Celková zobrazovací plocha kostky je 136 metrů čtverečních. Kostku v centru haly doplňují i další zobrazovací prvky. Celý vnitřní obvod hlediště obepíná reklamní a informační pruh s délkou 310 m. Menší displeje jsou na čelní straně schodů a hlavních tribunách.
    Data k jednotlivým displejům vysílá řídící pracoviště umístěné vysoko nad ledovou plochou. V případě potřeby je díky propojení s bezpečnostním systémem okamžitě začít zobrazovat informace týkající se například evakuačího plánu apod. Při odchodu pak mohou návštěvníci využít služeb dvou terminálů Českých drah s přístupem k informačnímu systému IDOS, ve kterém si mohou najít informace o dopravním spojení.
     Předtím by však všichni měli mít možnost využít služeb největšího gastronomického systému v ČR v některé z restaurací či barů, které jsou navrženy s důrazem na maximální rychlost obsluhy. Dlouhému čekání má zabránit nasazení velkého množství pokladen doplněných o bezdrátové číšníky Oderman. Ti s pokladnami komunikují prostřednictvím rádiového vysílače. Zajímavostí je fakt, že pokladny Wincor Nixdorf pracují s aplikacemi ASW Septim na operačním systému Linux. Unixová technologie se skrývá i v pozadí. Databáze zásob, objednávek a dalších položek běží na unixovém clusteru tvořeném dvěma dvouprocesorovými stroji s procesory typu PA-RISC s operačním systémem HP-UX 11i. Jako databázový systém slouží Sybase Adaptive Server Entreprise. Pokud byste ale hledali tento serverový cluster v aréně, hledali byste marně. Všechny důležité servery jsou totiž umístěny v nedaleké budově Sazky a arénou komunikují prostřednictvím optických kabelů. Kromě kabelů je zajímavá i další vymoženost - tři kilometry "pivovodu" vedoucík šesti výčepním místům. Ty jsou schopny vytočit až 10 000 půllitrů za čtvrt hodiny.
    Zákazníci Sazka Areny (resp. BestSportu, jenž Arenu provozuje), kteří si mohou dovolit luxus klubových sedadel, nebo dokonce skyboxů, se setkají i s dalšími bezpečnostními prvky. Pohyb po více hlídaných prostorách je kontrolovaný prostřednictvím systému bezdotykových karet, které umožňují přístup do tří set bezpečnostních zón, na něž je objekt rozdělen. Vybraní pracovníci mají čipovou kartu s bezpečnostním certifikátem používanou i pro přístup k počítačovým systémům. Patro, ve kterém jsou umístěny skyboxy, stejně jako první technické patro arény v noci hlídají bezpečnostní roboti MOSRO 1 vyrábění společností RoboWatch. Tuto netradiční technologii nasadila bezpečnostní agentura Group 4 Falk. MOSRO 1 vypadá jako kovový válec na trojici koleček, hmotnost robota je přibližně 25 kg. Výrobce nabízí osazení těla až 240 různými snímači, jako jsou pohybové a tepelné kamery, mikrofony, detektory plynů. Komunikace s okolím probíhá prostřednictví technologie Wi-Fi. Přesná konfigurace robotů není ze zřejmých důvodů k dispozici. Pohyb robotů je zcela autonomní. Výdrž bez nabití je asi dvanáct hodin, rychlost přesunu dosahuje čtyř kilometrů za hodinu. Při dobíjení může robot fungovat jako nehybný bezpečnostní prvek.

Sazka Arena číslech
  • Plocha 35 000 metrů čtverečních (včetně vedlejší univerzální haly).
  • Kapacita 18 000 diváků při koncertě, 17 000 při hokeji, 11 000 při atletickém mítinku, 460 klubových a komfortních sedadel, 66 skyboxů, 4 partyboxy a 2900 míst v barech, restauracích a kavárnách.
  • 700 km UTP kabeláže Panduit kategorie 6 pro gigabitový ethernet s nehořlavým pláštěm.
  • 5 500 síťových přípojek.
  • 50 km optických kabelů.
  • 25 serveroven v celé budově, hlavní je ve třetím patře.
  • 800 aktivních portů na směrovačích Cisco Catalyst.
  • 2 centrální UPS s kapacitou 400 kVA současně s dvěma dieselagregáty.

Přidáno 12.12.2004
Převzato z časopisu
Computer 9/´04


Designed and powered by  Elfkam  © 2001 - 2007